A természetes népesség tovább csökkent az EU legtöbb régiójában 2021-ben
2021. január 1. és 2022. január 1. között a Covid19-világjárvány idején az EU népessége 265257 fővel csökkent. Ez a csökkenés a természetes népességváltozásoknak tudható be (több haláleset, mint születés), mivel a nettó migráció és a kiigazítás pozitív maradt (több ember lépett be az EU-ba, ahelyett, hogy elhagyta volna). Emellett a világjárvány is szerepet játszott.
2021-ben az EU természetes népességváltozási rátája 1000 főre -2,7 volt. A NUTS 3 szinten 1164 régióból 980 régióban, amelyekre vonatkozóan rendelkezésre állnak adatok, negatív volt a természetes népességváltozás aránya (amelyet a térképen az aranyszínek képviselnek), 173 régió pozitív arányt regisztrált, 11 régió pedig nem látott változást (ugyanaz a szám, mint a születések száma, mint a halálozások).
2021-ben Bulgária, Észtország, Horvátország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Portugália és Románia minden NUTS 3 régiójában negatív volt a természetes népességváltozás nyersaránya. Csehországban, Olaszországban, Lengyelországban, Szlovéniában és Szlovákiában szinte minden régióban negatív arányt regisztráltak egy-egy kivétellel: Hlavní město Praha, Bolzano-Bozen, Poznański és Gdański, Osrednjeslovenska fővárosi régió, valamint Bratislavský kraj és Prešovský kraj fővárosi régió.
A népességcsökkenés által leginkább érintett régiók mindegyike Bulgáriában volt: Vidin (-25,7 per 1000 fő) és Montana, Kyustendil, Gabrovo, Pernik és Vratsa (mindegyik ára -20.0/1000 fő).
Ezzel szemben 2021-ben Írország minden régiójában pozitív volt a természetes népességváltozás, míg viszonylag magas volt a (elsősorban északi és keleti) Belgiumban, Franciaországban, Hollandiában, (elsősorban nyugati) Ausztriában és Svédországban található régiók aránya is. Ez volt a helyzet Luxemburgban és Cipruson is (mindegyiknek csak egy régiója van).
A természetes népesség változásának legnagyobb aránya két francia legkülső régióban volt tapasztalható: Mayotte (32,2 per 1000 fő) és Guyane (1000 főre 23,1 fő). Ezek voltak az egyetlen olyan régiók, ahol a nyersárfolyam kétszámjegyű emelkedését figyelték meg.
Forrás: European Commission