Von der Leyen: “Együttműködünk Egyiptommal, hogy elkerüljük a konfliktus terjedését a Közel-Keleten”
Von der Leyen Kairóban megbeszélést folytatott Abdel Fattah al-Sisi egyiptomi elnökkel. A megbeszélés középpontjában természetesen a Gázában jelenleg is fennálló humanitárius válság állt. “Megköszöntem Egyiptomnak, hogy kulcsszerepet játszik a kiszolgáltatott palesztinok humanitárius segélyezésében és megkönnyítésében. Egyetértünk abban az elvben, hogy a palesztinokat nem szabad erőszakkal kitelepíteni. Gondolnunk kell az utóhatásokra, arra, hogy a palesztinok és az izraeliek hogyan élhetnek békében. Politikai megoldásra van szükség, és ez csak a kétállami megoldás keretein belül lehetséges”. – írta Von der Leyen az X-en. Ezt követően átadta az uniós segélyt az egyiptomi Vörös Félholdnak. “Az elmúlt hónapban megnégyszereztük a humanitárius segélyt, ma 15 járatot teljesítettünk.
„A Gázába irányuló segélyek mennyiségét növelni kell. Kapcsolatban állunk a ciprusi hatóságokkal egy tengeri humanitárius folyosóról” – mondta. “Mindent az egyiptomi hatóságokkal és az ENSZ Segélyszervezetével (UNRWA) is nagyszerű együttműködés tette lehetővé” – folytatta, jelezve, hogy Egyiptomba orvosi felszereléseket szállítottak a gázai sebesült civilek ellátásához, például lélegeztetőgépeket. “Mi vagyunk a palesztin lakosság és az UNRWA legnagyobb adományozója” – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke.
Az Abdel Fattah al-Sisi egyiptomi elnökkel folytatott megbeszélés során a felek a kétoldalú kapcsolatok megerősítéséről is tárgyaltak. „Egy olyan stratégiai és globális partnerségen dolgozunk együtt, amely kölcsönösen előnyös mindkét fél száméra. A stratégiai partnerség az EU és Egyiptom közötti több évtizedes kapcsolatra épül, és tovább viszi a tavaly közösen elfogadott partnerségi prioritásokat” – jelentette ki Von der Leyen.
Az Európai Bizottság elnöke kiemelte, hogy az EU Egyiptomot kulcsfontosságú szereplőnek tekinti az Európába irányuló migrációs hullámok megállításában, mivel az ország mintegy 9 millió menekültnek ad otthont. Az Egyiptomban tartózkodó migránsok gyakran lépik át a határt Líbiába, amely kulcsfontosságú kiindulási pont Európa felé.
“Szinte nulla a Egyiptomból közvetlenül az Európai Unióba érkező migránsok száma – de a líbiai helyzet miatt az egyiptomiak Líbián keresztül közlekednek”. -jelentette ki.
Abdel Fattah al-Sisi egyiptomi elnök a maga részéről ugyancsak megerősítette, hogy “azonnali tűzszünetre van szükség a Gázai övezetben a hatalmas emberi szenvedésnek kitett civilek védelmére.
“A nemzetközi közösségnek vállalnia kell a felelősségét, és végre kell hajtania a Biztonsági Tanács és az ENSZ Közgyűlés Gázára vonatkozó határozatait”. – jelentette ki, majd hozzá tette, hogy az egyiptomi kormány “kategorikusan elutasítja a palesztinok belső és külső kitelepítését, különösen a Sínai-félszigeten lévő egyiptomi területre”.
Az Európai Bizottság folytatja az Egyiptommal kötendő megállapodást annak ellenére, hogy a Tunéziával aláírt gazdasági megállapodás nem hozta meg a remélt eredményeket. Von der Leyen úgy fogalmazott, hogy “felgyorsítjuk a munkát” a tunéziai megállapodás valamennyi elemének teljes körű végrehajtása érdekében.
Barcs Endre