Szamoai Megállapodás: az EU és tagállamai új partnerségi megállapodást írtak alá az Afrikai, Karibi és Csendes-óceáni Államok Szervezetének tagjaival
Az EU és tagállamai új partnerségi megállapodást írtak alá az Afrikai, Karibi és Csendes-óceáni Államok Szervezetének (AKCSÁSZ) tagjaival, amely megállapodás a következő húsz évben átfogó jogi keretként szolgál majd a kapcsolataikhoz. Ez az úgynevezett Szamoai Megállapodás a Cotonoui Megállapodás helyébe lép majd. Az AKCS–EU partnerség az EU és harmadik országok közötti együttműködést szabályozó egyik legrégebbi és legátfogóbb keret, ami olyan kérdésekre terjed ki, mint például a fenntartható fejlődés és növekedés, valamint az emberi jogok, a béke és a biztonság.
A megállapodás elnevezéséről az AKCS–EU Miniszterek Tanácsának 46. ülésén egyeztek meg, amelyre – szintén Szamoában – közvetlenül az ünnepélyes aláírás előtt került sor.
Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy a megállapodást – a felek évek óta tartó fáradozásait követően – végül sikerült aláírni a Tanács spanyol elnöksége alatt. Az új Szamoai Megállapodás segíteni fogja a feleket abban, hogy együtt jobban kezeljék a globális kihívásokat, és a következő két évtizedben számos szempontból – az éghajlat-politikától kezdve egészen a békéig és a biztonságig – megerősíti majd a kétoldalú együttműködést. Nehéz idők járnak a közös globális fellépésre és a többoldalú megközelítésre. Ez a megállapodás azonban azt mutatja, hogy igen kiterjedt és sokszínű országcsoportok is meg tudnak állapodni olyan konkrét lépésekről, amelyekkel elmélyítik a közös jövő építését szolgáló partnerségüket. Ez reménnyel tölt el engem és az általam képviselt Európai Uniót is.
Pilar Cancela Rodríguez, a Spanyol Királyság nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára, a megállapodás társaláírója az EU nevében
Elégedettséggel tölt el, hogy az általunk megtett hosszú út a Szamoai Megállapodás aláírásával sikerrel végződött. E megállapodás korszerű keretet biztosít majd ahhoz, hogy felpezsdítsük kapcsolatainkat a partnerországok legnagyobb csoportosulásával, továbbá platformot biztosít a párbeszéd és a koordináció számára, hogy együtt tudjunk szembenézni korunk kihívásaival. Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy kihasználjuk négy régiónk kollektív erejét. Az EU és tagállamai – az Európa együtt megközelítést alkalmazva – a Global Gateway kezdeményezés keretében nagyívű beruházási csomagokat indítottak el mindhárom régióban, és e csomagok végrehajtását elő fogjuk mozdítani.
Jutta Urpilainen, nemzetközi partnerségekért felelős biztos, az EU főtárgyalója, a megállapodás társaláírója az EU nevében
Ez a megállapodás mérföldkövet jelent az EU külkapcsolatai szempontjából. A Szamoai Megállapodás közös prioritások és érdekek mentén, négy kontinensről az ENSZ tagjainak több mint felét tömöríti. Határozottan elmozdulunk az EU és ezen országok nagy többsége közötti összeköttetést korábban biztosító régi paradigmáktól és eszközöktől, mégpedig olyan, mindenki számára előnyös partnerségek felé, amelyek megfelelőek a mai világban. Egy olyan korban, amelyben a multilateralizmust veszély fenyegeti, az a tény, hogy ilyen sok ország együtt tud dolgozni és képes összefogásról megállapodni a globális kihívásokkal való szembenézés érdekében, optimizmusra ad okot.
Josep Borrell, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője
Az új partnerségi megállapodás közös elveket határoz meg, és a következő kiemelt területekkel foglalkozik:
- emberi jogok, demokrácia és kormányzás
- béke és biztonság
- humán és társadalmi fejlődés
- inkluzív és fenntartható gazdasági növekedés és fejlődés
- környezeti fenntarthatóság és éghajlatváltozás
- migráció és mobilitás
A megállapodásnak része egy, az összes félre alkalmazandó közös alap, és három regionális jegyzőkönyv is társul hozzá. Utóbbiakban az egyes régiók, azaz Afrika, a karib-tengeri térség és a csendes-óceáni térség egyedi igényei kapnak hangsúlyt.
A 27 uniós tagállamban, valamint a 79 afrikai, karibi és csendes-óceáni országban együttvéve több mint 1,5 milliárd ember él, és ezek az országok együttesen az ENSZ tagjainak több mint felét teszik ki. Az új megállapodásnak köszönhetően a részes felek jobban fel lesznek vértezve az új igények és az olyan területeken felmerülő globális kihívások kezelésére, mint az éghajlatváltozás, az óceánpolitikai irányítás, a migráció, az egészségügy, a béke és a biztonság.
A következő lépések
A megállapodás ideiglenes alkalmazására 2024. január 1-jétől kerül sor.
A megállapodás az Európai Parlament egyetértését, valamint a részes felek – azaz az összes uniós tagállam és az AKCSÁSZ tagjainak legalább kétharmada – általi megerősítést követően lép majd hatályba.
Forrás: Az Európai Unió Tanácsa