Berlin szorosabb figyelemmel kíséri Kínát
Az Euractiv által ismertetett költségvetési tervezet szerint a német kormány intézményi eszközt hoz létre Kína jobb megértése érdekében, mivel az uniós országok igyekeznek megerősíteni ellenálló képességüket Kína növekvő hatalmával és világpolitikai befolyásával szemben.
A német koalíciós kormány 2024-től intézményi finanszírozás biztosításával szorosabban integrálja az állami struktúrákba a Mercator Institute of Chinese Studies (MERICS) nevű befolyásos, Kína-központú agytrösztöt. A MERICS – függetlenségének megőrzése mellett – kizárólagos szerepet kap a német Kína-politikán belül, és a tervezet szerint 2024-ben a német külügyminisztériumtól egy első finanszírozási kör keretében jelentős, 500 000 eurós pénzügyi támogatást kap.
“A MERICS intézményi finanszírozásával szeretnénk bővíteni Németország Kína-politikai szakértelmét” – mondta az Euractivnak Jamila Schäfer, a Bundestag költségvetési bizottságának tagja, zöldpárti képviselő.
Kína hatalmával szembesülve az EU és szövetségesei egyre inkább aggódnak amiatt, hogy az elsősorban a Tajvannal szembeni és a Dél-kínai-tengeren való fenyegető magatartásban nyilvánul meg, valamint az uniós országok kínai piacoktól, termeléstől és erőforrásoktól való gazdasági függőségében, amelyet Kína – attól tartanak – fegyverként használhat fel.
Maga Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is ezt az érzést tükrözte, amikor többször is arra figyelmeztette az uniós országokat, hogy a kínai szerepvállalás változására reagálva “csökkentsék a kockázatot” a Kínához fűződő kapcsolataikban – ezt az üzenetet ismételte meg Németországban pártja és a legnagyobb ellenzéki csoport, a CDU/CSU konferenciáján. “A Kínával való kapcsolataink az utóbbi időben távolabbra kerültek és nehezebbé váltak” – mondta.
Forrás: Euractiv