Repedezik az amerikai-EU egység az éghajlati károk kifizetése miatt
Egy brüsszeli ígéret feltárta az Egyesült Államok és az Európai Unió között tátongó szakadékot az éghajlat-változás sújtotta országoknak nyújtott kifizetések tekintetében – éppen a nagyszabású éghajlat-változási csúcstalálkozó előtt. Wopke Hoekstra, az EU éghajlat-politikai biztosa szerint az EU “készen áll arra, hogy jelentős pénzügyi hozzájárulást jelentsen be” egy új éghajlat-változási alaphoz. Ez a kijelentés szembement az óvatosabb amerikai megközelítéssel – és elkerülhetetlenül nyomást gyakorol Washingtonra és más gazdag kormányokra, hogy kövessék a példáját.
A vita során gyakran a gazdag, nagy kibocsátású országok, például az USA és az EU áll szemben a fejlődő országokkal, amelyeknek a kibocsátások hatásaival szembe kell nézniük. A Brüsszel és Washington között régóta lappangó nézeteltérések azonban most, az új alap formálódása során is felszínre törnek – különösen, mivel egyre több a felhívás, hogy a gazdag országoknak fizetniük kell.
Ez a transzatlanti megosztottság megnehezítheti a gazdag országok azon erőfeszítéseit, hogy a fejlődő országokat rávegyék arra, hogy a később ebben a hónapban Dubaiban kezdődő COP28 klímacsúcson ambiciózusabb éghajlat-változási intézkedéseket fogadjanak el.
Az EU és az USA szövetségén belüli repedések megnehezítik a tárgyalásokat olyan országokkal szemben, mint Kína és Szaúd-Arábia, és Washington vonakodása a fizetéstől akadályozza a legszegényebb és legkiszolgáltatottabb nemzetek és azok közötti bizalom kiépítésére irányuló erőfeszítéseket, akik rendelkeznek a segítségükhöz szükséges forrásokkal.
Forrás: Politico