
Belgiumban nő a támogatás a papírokkal nem rendelkező migránsok legalizálása iránt
Egy belga emberi jogi szervezet által végzett nagyszabású felmérés eredményei szerint a belgák többsége támogatja a migráció humánusabb megközelítését. A civil szervezet kiemeli, hogy a közösségi és populáris médiában terjedő, a menedékkérők távol tartásáról szóló üzenetek cunamija ellenére egyre nagyobb a belgák támogatottsága a jogszerű tartózkodással nem rendelkező emberek legalizálása és az illegalitásból való kiemelésük iránt.
Ezek az eredmények a “Nemzetközi szolidaritás 2023-as barométere” című éves felmérés részét képezték, amely egy több mint 1500 felnőtt belga megkérdezésével készült online felmérés.
2021-ben több száz papírokkal nem rendelkező migráns kezdett éhségsztrájkba Brüsszelben, hogy kollektív legalizálást követeljen, ami sok állampolgárt arra késztetett, hogy hangot adjon a velük való bánásmód elleni tiltakozásának.
Két évvel később a válaszadók több mint fele (58%) azt válaszolta, hogy támogatja “a legalizálást és a munkavállalási engedély megadását azoknak a papírokkal nem rendelkező migránsoknak, akik legalább öt éve Belgiumban élnek, és bizonyítani tudják beilleszkedésüket”, szemben az ellenzők 21%-ával.
A belgák többsége támogatja az EU menekültügyi és migrációs politikájának reformját, amely jobban tiszteletben tartja az emberi jogokat. Több mint a fele megjegyezte, hogy támogatja a biztonságos és legális migrációs csatornák objektív és átlátható kritériumokon alapuló megnyitását, de ez az arány a 2021-es és 2022-es 66%-ról csökkent.
Többen szeretnék továbbá a dublini rendelet felülvizsgálatát és a menedékkérők tagállamok közötti igazságos elosztását. A megnövekedett támogatottság azzal magyarázható, hogy Nicole de Moor menekültügyi és migrációs államtitkár migrációval kapcsolatos álláspontjának ez az egyik fő fókuszpontja.
Forrás: Brussels Times