Mit jelent a világűr Európa számára
Az EU-tagállamok miniszterei november 6-án, hétfőn és 7-én, négy űrkutatási témájú ülésre gyűltek össze Sevillában: hétfőn az Európai Űrügynökség (ESA) tagállamainak tanácskozására, majd ezt követően a Versenyképességi Tanács informális ülésére, az EU/ESA ülésére és az EU/CELAC űrkutatási miniszteri találkozójára.
Hétfőn az ESA tagállamainak (Ausztria, Belgium, Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Luxemburg, Hollandia, Magyarország, Lengyelország, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Norvégia, Svájc, Olaszország és az Egyesült Királyság) miniszterei “felvállalják Európa azon törekvését, hogy a zöld jövő érdekében haladást érjen el az űrben, döntő lépéseket tegyen az űr felderítése terén, és biztosítsa Európa hozzáférését az űrhöz, miközben előkészíti az utat a versenyképesebb hordozórakéták következő generációja felé vezető paradigmaváltáshoz” – olvasható az ESA közleményében.
A miniszterek lépéseket tettek annak érdekében, hogy a világűr “még fontosabb eszközzé” váljon az éghajlatváltozás kezelésében. Az ESA ugyanakkor a modernizáció új korszakát kívánja bevezetni programjai megvalósításában, reagálva az űrtevékenységek fokozódó kommercializálódására és privatizációjára, különösen az űrszállítás és az űrkutatás területén.
Kedden az űrkutatással foglalkozó informális versenyképességi tanács ülése “az űr mint stratégiai terület” témájával foglalkozott. A miniszterek megvizsgálták, hogy milyen intézkedéseket kell hoznia az EU-nak az űrinfrastruktúra és -szolgáltatások folyamatosságának és megerősítésének biztosítása érdekében. A megbeszélések középpontjában az űrhöz való autonóm hozzáférést biztosító és az űrinfrastruktúra rugalmasságát növelő intézkedések álltak, beleértve a műholdkonstellációk cseréjét és a jövőbeli konstellációk telepítését.
A miniszterek megvizsgálták továbbá az EU stratégiai függőségének csökkentésére irányuló javaslatokat az űrkutatási értékláncban. Az EU Tanácsának spanyol elnöksége az európai űrforrások védelméről, versenyképesebbé és rugalmasabbá tételéről, valamint az Európai Unió és tagállamai technológiai autonómiájának javításáról is tárgyalni kívánt.
A megbeszélések középpontjában az űrhöz való autonóm hozzáférést biztosító intézkedések és az EU-n belüli űrinfrastruktúra ellenálló képességének növelése állt, beleértve a műholdkonstellációk cseréjét és a jövőbeli konstellációk telepítését.
Forrás: European Business Intelligence