Meloni alkotmányos reformja messze elmarad az uniós normáktól
A Giorgia Meloni miniszterelnök jobboldali kormánya által múlt pénteken javasolt alkotmányreform, amely a miniszterelnök közvetlen megválasztását is magában foglalja, heves bírálatoknak van kitéve: egyesek hanyagnak nevezték, mások szerint pedig messze elmarad a korábbi javaslatoktól és az uniós normáktól.
A Meloni által a “reformok reformjaként” bemutatott törvényjavaslatot az ellenzéki pártok és a szakértők egyaránt hevesen vitatták.
Míg a Demokrata Párt (PD/S&D) titkára, Elly Schlein “veszélyesnek” nevezte a reformot Olaszországra nézve, addig a képviselőház korábbi elnöke, aki jelenleg az 5 Csillag Mozgalom garanciális bizottságának vezetője, “elfuseráltnak és hanyagnak” nevezte a reformot.
A szöveg az alkotmány három cikkelyét módosítja: A 88. cikkelyt az államfőnek a kamarák feloszlatására vonatkozó jogköréről, a 92. cikkelyt a miniszterelnök kinevezéséről, valamint a 94. cikkelyt a kormány elleni bizalmatlansági és bizalmatlansági indítványról.
Meloni reformjavaslata közvetlenül választott miniszterelnököt irányoz elő, valamint egy olyan törvényt, amely a győztes koalíció vagy párt számára a parlamenti helyek 55%-át biztosítaná, megkönnyítve ezzel törvényei elfogadását – de, mint Meloni november 3-i sajtótájékoztatóján megerősítette, “szándékosan” nem foglalkozik a két jelölt közötti esetleges második forduló rendszerével.
Forrás: Euractiv