
Mesterséges Intelligencia globális biztonsági csúcstalálkozó: multilaterális megközelítés

A Reuters szerint a november 1-jén az Egyesült Királyságban megrendezett AI Safety Summit döntő pillanatot jelentett a felelős AI-irányítás globális törekvésében. A több mint 25 országot képviselő résztvevők részvételével zajló csúcstalálkozó a mesterséges intelligencia (AI) ellenőrizetlen fejlődésével és annak potenciális egzisztenciális veszélyeivel kapcsolatos növekvő aggodalmakról tett tanúbizonyságot. Ez a közös aggodalom nemzetközi együttműködésre, valamint szabályozások és biztosítékok létrehozására szólított fel.
Kína aktív részvétele a csúcstalálkozón az Egyesült Államok és az Európai Unió mellett különösen figyelemre méltó. A csúcstalálkozóra Kínát a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztésében játszott alapvető szerepe és a mesterséges intelligenciában elfoglalt kiemelkedő helyzete miatt hívták meg. Wu Zhaohui, Kína tudományos és technológiai miniszterhelyettese kifejezte Peking készségét a mesterséges intelligencia biztonságával kapcsolatos együttműködés fokozására, hangsúlyozva egy nemzetközi “irányítási keret” szükségességét. Ez az inkluzív megközelítés elismeri, hogy az országok méretüktől és nagyságrendjüktől függetlenül egyenlő jogokkal rendelkeznek a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez és használatához, megerősítve a megosztott felelősség koncepcióját a mesterséges intelligencia ökoszisztémájában.
A résztvevő nemzetek által aláírt “Bletchley-i nyilatkozat” átfogó menetrendet vázolt fel. A nyilatkozat aláhúzza, hogy meg kell határozni a mesterséges intelligencia kockázataival kapcsolatos közös aggodalmakat, és elő kell segíteni e kihívások mélyebb tudományos megértését.
A megállapodás a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kockázatok mérséklésére irányuló országközi politikák kidolgozására is felszólított. A Bletchley Parkban, a második világháborús brit kódfejtők történelmi helyszínén tartott csúcstalálkozó kiemeli a mesterséges intelligencia biztonságának kritikus jellegét a 21. században, ahol a fenyegetések a fizikai konfliktusok helyett a technológiai kihívások felé mozdultak el.
A mesterséges intelligencia gazdaságra és társadalomra gyakorolt hatásával kapcsolatos aggodalmak jelentős figyelmet kaptak, amikor az OpenAI a nyilvánosság számára elérhetővé tette a ChatGPT-t, egy természetes nyelvfeldolgozó mesterséges intelligenciamodellt. Az attól való félelem, hogy a gépek az embernél nagyobb intelligenciát érnek el, ami esetleg nem kívánt következményekhez vezethet, arra késztette a kormányokat és a tisztviselőket, hogy felvázolják a további lépéseket. A kihívást az jelenti, hogy igazságos és hatékony szabályokat és felügyeletet kell kialakítani anélkül, hogy a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket még azelőtt elfojtanánk, hogy azok elérnék a csúcspontjukat. A csúcstalálkozón elhangzottak között szerepeltek olyan javaslatok is, amelyek egy “harmadik fél bíró” létrehozására irányultak, aki riadót fújhatna, ha a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kockázatok alakulnak ki.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU