Németország erőfeszítései értelmetlenek lennének, ha más uniós tagországok szabadon növelhetnék a kibocsátást a blokk jelenlegi szabályai szerint
Christian Lindner német pénzügyminiszter nyilvánosan megkérdőjelezte kormánya azon lépését, hogy “ideális esetben” 2038-ról 2030-ra hozza előre a CO2 kivezetést, mert szerinte ez árnyékot vetett az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerére (ETS).
“Ez az időpont amúgy sem tesz semmit az éghajlatért, mivel a Németországban megtakarított CO2-kibocsátás az európai szabályok miatt például Lengyelországban is felhalmozódhat” – érvelt Lindner a Kölner Stadt-Anzeiger című lapnak adott interjúban.
“Amíg nem egyértelmű, hogy az energia rendelkezésre áll és megfizethető, addig véget kell vetni az álmoknak a széntüzelésű energia 2030-ig történő kivezetéséről” – tette hozzá.
Amire Lindner nyíltan célozgat, az az EU egyik legtekintélyesebb klímaprojektjének, az EU ETS-nek a vélt kudarca. E rendszer értelmében egy vagy több széntüzelésű erőmű bezárása nem csökkenti automatikusan a forgalomban lévő kibocsátási egységek számát, ha a kormány nem kéri időben az Európai Bizottságtól a kibocsátási egységek törlését.
Németország rossz eredményei e tekintetben valóban azt eredményezték, hogy más uniós országok növelni tudták szén-dioxid-kibocsátásukat.
Németország olyan időigényes rendszert vezetett be, amely két független szakértői véleményt igényel annak megállapításához, hogy hány kibocsátási egységet kell törölni. Ez a bonyolult eljárás miatt Németország már korábban is lekéste a Bizottság bejelentési határidejét.
De Lindner elutasítása a koalíció szén-dioxid-kivonási határidejének nem sok támogatóra talált.
“Nem lenne jó Németországnak mint gazdasági helyszínnek, ha felbontanák a megállapodás szerinti szén-dioxid-kivezetést” – mondta Michael Hüther, a Német Gazdasági Intézet igazgatója a Deutschlandfunkban.
Ez a javaslat “nem stabilizálja a befektetők várakozásait. Egy bizonyos ponton ki kell állni valami mellett” – tette hozzá.
“A szövetségi kormánynak gyorsan tisztáznia kellene, hogyan kell közép- és hosszú távon megszervezni Németországban az energia biztonságot” – tette hozzá Kerstin Andreae, a Német Energia- és Vízipari Szövetség (BDEW) vezetője – adta hírül az RND.
Mások úgy értelmezték Lindner nyilatkozatát, hogy az a zöld koalíciós partnerére célzott, amely annak ellenére, hogy támogatja a fokozatos kivezetést, a közelmúltban megkérdőjelezte Lindner szigorú ragaszkodását pártja választási ígéretéhez, hogy betartja a szövetségi költségvetés adósságfékét.
Forrás: Euractiv