A PiS ellenzéki képviselőkre vadászik, hogy hatalmon maradhasson
A konzervatív, nacionalista kormányzó Jog és Igazságosság párt (PiS, ECR) megpróbál újonnan megválasztott ellenzéki törvényhozókat bevonni a parlamentbe, hogy többséget szerezzen a jövőbeni kormányalakításhoz, miután az országgyűlési választások után parlamenti többség nélkül maradt – jelentette a lengyel média.
Az október 15-én tartott általános választásokon a konzervatív PiS párt parlamenti többség nélkül maradt, szemben a három EU-párti ellenzéki tömörülés – a Polgári Koalíció (KO, néppárti/zöldek), a centrista Harmadik Út (néppárti/újpárti) és a baloldal (S&D) – koalíciójával. A választási eredmények ellenére azonban a PiS, amely 2015 óta kormányozza az országot, továbbra is bízik abban, hogy megtartja a hatalmat.
A többség biztosítása érdekében most megpróbálja meggyőzni az újonnan megválasztott ellenzéki törvényhozókat az együttműködésről – írja az Onet. “Még nem kaptam semmilyen javaslatot a PiS-től, de már hallottam, hogy lehet, hogy lesz” – idézte Anna Sobolak új KO-s képviselőt a Gazeta Wyborcza.
Még az az aggodalma is felmerült, hogy “a PiS csábításokkal és ígéretekkel kezdené, majd akár fenyegetéssel is élhet” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy elég erős ahhoz, hogy visszautasítsa a kormánypárt bármilyen ajánlatát, ha kapna ilyet.
A Gazeta Wyborcza által megkérdezett, névtelenséget kérdező PiS-tagok elismerték, hogy az ellenzéki képviselők pártjuk oldalára vonzására tett erőfeszítések kudarcra lehetnek ítélve. “Ha valakit ennyi éven át köpködünk, akkor normális, hogy nem akar többé együttműködni velünk” – mondta egyikük.
Egy névtelenségét megőrizni kívánó wrocławi PiS-es képviselő szerint azonban inkább az ellenzéknek sikerül magához vonzania néhány PiS-es képviselőt – ezt a tendenciát erősítette meg a baloldali Joanna Scheuring-Wielgus is, aki szerint a PiS néhány újonnan megválasztott képviselője esetében ez a helyzet.
“Senki nem akar felszállni a süllyedő hajóra, mert mindenki tudja, hogy a demokratikus többség nyert a választásokon” – mondta Scheuring-Wielgus a Polsat Newsnak.
A pártok vezetőivel folytatott múlt heti konzultációk után Andrzej Duda elnök, akinek kötelessége kinevezni az új miniszterelnököt, azt mondta, hogy két jelölt van a kormányfői posztra: az ellenzéki Donald Tusk és a PiS hivatalban lévő miniszterelnöke, Mateusz Morawiecki.
Az ellenzék azonban úgy véli, hogy a PiS-nek nincs elég támogatottsága a parlamentben a többség megszerzéséhez.
A média arról számolt be, hogy a párt koalíciót remél a harmadik út blokkjához tartozó Lengyel Néppárttal (PSL, EPP). Władysław Kosiniak Kamysz, a PSL vezetője azonban azt mondta, hogy pártja inkább más ellenzéki pártokkal dolgozna együtt.
A lengyel választások eredményét Brüsszelben üdvözölték, mivel a PiS nyolcéves hatalma alatt a jogállamiság kérdésében összeveszett az Európai Bizottsággal, főként az ellentmondásos igazságügyi reformok miatt, amelyek a Bizottság és az EU Bírósága szerint aláásták az ország igazságszolgáltatásának függetlenségét.
Forrás: Euractiv