További lépések az egységes tőkepiac felé
Az Európai Tanács októberi, kétnapos ülésének második napján került sor az euróövezeti csúcstalálkozóra, amelynek az egyik fontos napirendi pontja a Tőkepiaci unió kérdésének megtárgyalása volt. A Tőkepiaci unió elsődleges célja az, hogy az Európai Unión belül ténylegesen megszülessen az egységes tőkepiac, ami lehetővé teszi, hogy a befektetések és a megtakarítások az európai polgárok, a vállalkozások és a befektetők javát szolgálva szabadon áramoljanak a tagállamok között.
A tőke egységes piacának megteremtését célzó erőfeszítések már nyomban az alapítás idején, az 1957-es Római Szerződéssel megkezdődtek, majd a tőke szabad mozgásának elvét az 1992-es Maastrichti Szerződés rögzítette, és hét évvel később, 1999-ben sor került a pénzügyi szolgáltatásokról szóló cselekvési terv elfogadására.
Az Európai Bizottság 2015-ben terjesztette elő a tőkepiaci unióról szóló első cselekvési tervét. A terv végrehajtása nagyrészt lezárult, a jól működő tőkepiaci unió megvalósításához azonban még további munkára van szükség.
Amennyiben a tagországoknak sikerül megegyezniük részletekben olyan, a teljes Európai Unióra kiterjedő megállapodás születik, amely új finanszírozási források nyit az európai vállalatok, különösen a kis- és középvállalkozások számára. Az egységes tőkepiac megszületésével könnyebbé válnak a határokon átnyúló befektetések, és ezáltal maga az Unió is vonzóbbá válik a külföldi beruházások számára. Ezen túlmenően -az elképzelés szerint támogatásban részesülnének a hosszú távú befektetési projektek, különösen a zöld és a digitális átállást elősegítő célok, stabilabbá, reziliensebbé és versenyképesebbé válik az EU pénzügyi rendszere, megerősödik az euró befektetési valutaként betöltött szerepe a nemzetközi színtéren, ezzel pedig nő az EU stratégiai autonómiája és ezzel együtt megerősödik a gazdasági és monetáris unió (GMU) is.
Az Európai Tanács szerint a Tőkepiaci unió alapvető fontosságú az EU gazdasági növekedése és versenyképessége szempontjából, és egyúttal kritikus szereppel bír a kiemelt uniós szakpolitikák megvalósítása tekintetében is. Csakis egy jól működő uniós tőkepiac képes olyan nagyságrendű finanszírozást biztosítani, amilyen a világjárványt követő helyreállításnak, a zöld és digitális átállásnak, valamint az EU stratégiai autonómiájának az előre mozdításához szükséges.
A Tőkepiaci Unió végső formába előtt azonban még tornyosulnak akadályok.
A helyi tőkepiacok fejlődését illetően a Bizottság kihasználta az európai szemeszter folyamatában betöltött koordinációs szerepét. Ugyanakkor a Bizottság nem dolgozott ki átfogó és világos uniós stratégiát, és nem javasolta, hogy valamennyi, kevésbé fejlett tőkepiaccal rendelkező tagállam hajtson végre megfelelő reformokat. A Bizottság arra használta a kereslet vezérelt strukturálisreform-támogató programot (SRSP), hogy egyebek közt a tőkepiaci unió szempontjából releváns projekteket finanszírozzon. Ugyan a strukturálisreform-támogató program beavatkozási logikája hivatalosan nem irányult az uniós tőkepiacok sajátos igényeire, projektszinten a tőkepiaci unió célkitűzéseit is kezelték. Ugyanakkor a kereslet vezérelt megközelítés nem segítette elő, hogy minden tagállam a szükségleteinek megfelelő támogatást kapjon, és eredményei eleddig nem mutatkoztak meg.
Azt is látnunk kell, hogy a tőkepiaci unióra vonatkozó cselekvési terv eddig nem hozott áttörést a határokon átnyúló tőkeáramlások fő akadályainak felszámolása terén. Ezek az akadályok gyakran a nemzeti törvényekre (például a fizetésképtelenségi jog és a forrásadó területén), illetve a pénzügyi oktatás hiányára vezethetők vissza. Az akadályok kezelésében nem történt érdemi előrehaladás, részben a tagállamok támogatásának hiánya miatt.
A tőkepiaci unió kialakítását illetően a célkitűzések nem mindig voltak elég konkrétak és mérhetők. Ezenkívül a projekt indulása előtt nem határozták meg annak prioritásait. A bizottsági monitoring a jogalkotási intézkedések előrehaladásának ellenőrzésére korlátozódott. A Bizottság nem követte nyomon rendszeresen és következetesen a tőkepiaci unió célkitűzéseinek elérése felé való előrehaladást.
Az Európai Tanács a mostani ülésén alaposan megvizsgálta a tőkepiaci unióval foglalkozó magas szintű fórum jelentését és az arról kapott visszajelzéseket. A tagországok állam,-és kormányfői ezt követően felkérték az Európai Bizottságot, hogy olyan intézkedéseket terjesszen elő, amelyek tovább képesek alakítani az EU pénzügyi rendszerét, és hozzájárulnak a tőkepiaci unió megszületéséhez és kiteljesítéséhez.
Forrás: Európai Tanács