Hogyan lehetne a dög unalmas Európai Parlamentet felrázni Csipkerózsika álmából
Az Európai Parlament tudja, hogy unalmas intézmény hírében áll. Most megpróbálja feldobni a dolgokat.
A képviselők nem vesződnek azzal, hogy megjelenjenek a vitákon a havi plenáris üléseken Strasbourgban; az újságírók alig szentelnek figyelmet a helynek; a parlamenti eljárások pedig zűrzavarban vannak – ez a nagy büdös helyzet az Európai Parlament saját köztisztviselői szerint. Most egy mestertervvel igyekeznek önmagukat felrázni.
A POLITICO által kizárólagosan megszerzett dokumentumot egy homályos munkacsoport állította össze, amely a parlamenti gépezet átalakításának módjait vizsgálja a 2024. júniusi európai választásokig.
“A viták kevésbé élénkek, mert a képviselők gyakran csak a felszólalásuk miatt jönnek a plenáris ülésre, felolvassák a felszólalásaikat, és rögtön utána távoznak anélkül, hogy végig hallgatnák a teljes vitát” – áll a dokumentumban.
Az dokumentum állásfoglalása azt is kifogásolja, hogy “egyes plenáris napirendi pontok nem eléggé vonzók a média számára, ami a viták élénkségének hiányából és a kevésbé közvetlen hatásúnak és korlátozottan relevánsnak ítélt témákból ered”.
A Parlamentet hagyományosan a jogalkotásra javaslatot tevő Európai Bizottság és a nemzeti kormányokból álló EU Tanács junior partnerének tekintik. Az intézmény megpróbálja megreformálni eljárásait annak érdekében, hogy a következő ötéves törvényhozási ciklusban, amikor 720 európai parlamenti képviselő ül majd az ülésteremben, nagyobb súlyt tudjon képviselni.
Egy második, május 24-i keltezésű dokumentum, amelyet szintén a POLITICO látott, összefoglalja azt a vitát, amelyet ugyanebben a munkacsoportban március végén tartottak az EP-képviselők, és amelyben megvitatták az első dokumentumot, és néhány megoldási javaslattal álltak elő.
A munkacsoport – amely 13 vezető EP-képviselőből áll – január óta 18 alkalommal ülésezett, és Roberta Metsola, a Parlament elnöke vezeti. “A plenáris ülések reformjának tovább kell fejlesztenie többek között a viták élénkségét, a polgárok számára való jelentőségét és más intézmények elszámoltathatóságát” – áll a csoport megbízatását meghatározó januári dokumentumban.
A Parlament újjáélesztésére irányuló tervei között a legfontosabbak a következőkre vonatkozó javaslatok: “A részvétel növelése a képviselők számára biztosított felszólalási idő növelésével” és “a plenáris ülésekkel párhuzamos ülések számának csökkentése a részvétel ösztönzése érdekében”, vagy akár “kulcsfontosságú viták” tartása, amelyek során a képviselőknek szigorúan tilos lenne az épületben máshol párhuzamos üléseket tartani.
Forrás: Politico