Mark Rutte: Brüsszelnek meg kellene húznia a nadrágszíjat ahelyett, hogy több befizetést követel a tagállamoktól
Brüsszelnek szorosabbra kellene húznia a nadrágszíjat ahelyett, hogy többéves költségvetéséhez további hozzájárulásokat kérne az uniós országoktól – jelentette ki Mark Rutte (VVD/Renew) leköszönő miniszterelnök csütörtökön az EU Tanácsának ülésén, rámutatva, hogy országának a jövőben konzervatívabb költségvetési politikára van szüksége.
Az uniós vezetők csütörtökön vitatták meg először a Bizottság azon kérését, hogy a tagállamok további 66 milliárd euróval járuljanak hozzá a 2021-2027-es hosszú távú költségvetéshez, mivel a blokk végrehajtó szerve az Ukrajna folyamatos támogatásából, a migráció kezeléséből és a világjárvány helyreállítási tervéhez szükséges növekvő hitelfelvételi költségekből eredő pénzügyi nehézségekkel kíván megbirkózni.
Rutte elismerte ugyan, hogy “valószínűleg” szükség van az uniós költségvetés növelésére, de újságíróknak azt mondta, hogy “ezt az uniós költségvetésen belüli pénzek átcsoportosításával kell elérni”. A három prioritásunk tehát a következő: újraprioritizálás, újraprioritizálás és újraprioritizálás”.
“Ahogy a nemzeti költségvetésben, úgy más tételeknél is időről időre meg kell húzni a nadrágszíjat. Nekünk is ezt kell tennünk Hollandiában” – tette hozzá a leköszönő miniszterelnök, aki szerint “senki sem várja”, hogy kinyithassa a pénztárcáját Brüsszel előtt a kiadásokra nehezedő nagy nyomás idején.
Rutte szavai több holland tanácsadó testület véleményét is visszhangozták, amelyek korábban arra sürgették az államot, hogy a világjárvány és az ukrajnai háború miatt több éve lazított költségvetési gyeplőt követően visszafogja kiadásait.
Hollandia volt az egyik leghevesebb bírálója az EU végrehajtó testületének többletpénz iránti kérésének, mivel a tagállamok szinte egyöntetűen ellenzik a Bizottság által javasolt új bevételi forrásokat.
Sigrid Kaag leköszönő pénzügyminiszter (D66/Renew) már az uniós kollégáival való júliusi találkozóján is megvetését fejezte ki a javaslat iránt, kijelentve, hogy “a GNI [bruttó nemzeti jövedelem] hozzájárulások biztosítják, hogy elegendő forrás álljon rendelkezésre az uniós költségvetés számára”.
Támogatás Ukrajnának
Annak ellenére, hogy általánosságban helytelenítette a Bizottság terveit, Rutte mindazonáltal elismerte, hogy támogatja az Ukrajnának javasolt kiegészítő forrásokat, mivel “valójában mindenki ezt támogatja”.
Azt azonban még nem tudni, hogy a tagállamok valóban egyhangúan szavaznak-e majd a kérdésben, mivel Magyarország megpróbálhatja megakadályozni a javasolt uniós költségvetés jóváhagyását a decemberi rendes uniós csúcstalálkozón.
A hollandok a hétvégén Máltán folytatják a biztonsági garanciákról szóló tárgyalásokat Ukrajnával, ahol a két fél az F-16-os vadászgépek és légvédelmi rendszerek szállításáról tárgyal.
Forrás: Euractiv