Nyugat-Szahara hovatartozásának kérdése ismét az Európai Bíróság előtt
Az Európai Bíróság ezen a héten fellebbviteli szinten tárgyalta Luxemburgban az EU és Marokkó közötti kereskedelmi megállapodást, amely lehetővé teszi Rabat számára, hogy a szeparatista Polisario Front által ellenőrzött Nyugat-Szaharából származó árukat exportáljon az Európai Unióba. A Polisario Front ezt a megállapodást támadta meg az Európai Bíróságon azzal, hogy a marokkói export a vitatott területről “a természeti erőforrások”, nevezetesen a mezőgazdasági termékek, a foszfátok és a halak kifosztását jelenti. A Polisario Front francia ügyvédje, Gilles Devers szerint az európai piachoz való hozzáférést Marokkó gyarmatosítás meghosszabbítására használja fel. A 2016-ban a Polisaro Front által indított eljárás a dekolonizációra és a népek önrendelkezési jogára támaszkodott.
Miről is szól a vitatott kereskedelmi megállapodás
Az EU Marokkó vezető kereskedelmi partnere, az EU egyben a legnagyobb külföldi befektető is Marokkóban.
Az EU és Marokkó szabadkereskedelmi övezetet hozott létre, ami 2000-ben lépett hatályba. Az EU és Marokkó emellett megállapodást írt alá a mezőgazdasági termékek, a feldolgozott mezőgazdasági termékek, valamint a halak és halászati termékek kereskedelmének liberalizációjáról, ami 2012 októberében lépett hatályba.
Az Európai Parlament 2019-ben olyan döntést hozott, amely kiterjesztette a kereskedelmi kedvezményeket a Nyugat-Szaharából származó termékekre is. Ez az utolsó olyan terület az afrikai kontinensen, amelynek posztkoloniális státusza nem rendeződött.
Az Európai Parlament döntését az Európai Bizottság magáévá tette és 2019. július 19-én életbe léptette az EU-Marokkó társulási megállapodás jegyzőkönyveinek módosítását, amely a társulási megállapodásban meghatározott vámkedvezményeket kiterjeszti a Nyugat-Szaharából származó termékekre is.
A vámkedvezményről szóló uniós jelentés azt bizonyítja, hogy a megállapodás végrehajtása zökkenőmentesen zajlik, és hogy az export, a gazdasági tevékenység és a foglalkoztatás tekintetében előnyökkel jár Nyugat-Szahara és lakossága számára.
A vita a Nyugat-Szaharai térség hovatartozásának kérdéséből fakad
Számos ország elismeri Marokkó fennhatóságát a térség felett, példának okáért Donald Trump leköszönő elnök kormánya több évtizedes precedenssel szakított, amikor kiterjesztette Marokkó Nyugat-Szahara feletti szuverenitásának amerikai elismerését, cserébe azért, hogy Rabat aláírja az Izraellel kötött normalizációs megállapodást. Ugyanakkor több afrikai és néhány Kelet-európai uniós tagország továbbra is elismeri a Polisario vezetői által 1976 februárjában kikiáltott Szaharai Arab Demokratikus Köztársaságot.
A terület státuszának kérdése az ENSZ előtt van, az ENSZ behatóan foglalkozik a kérdéssel, de még messze van attól, hogy állást tudjon foglalni. Ugyanis, ahogy ez az e heti bírósági tárgylások során is felmerült, nincsenek pontosan meghatározva, hogy területileg Nyugat-Szahara meddig terjed ki, és az sem, hogy kiket tekinthetünk a terület lakóinak.
Az Európai Uniónak e bizonytalanságban egyedüli kereskedelmi partnere csak Marokkó lehetett, ugyanis a Polisário Front segítségével létrehozott Szaharai Arab Demokratikus Köztársaságnak sem kereskedelmi minisztériuma, sem vámhatósága sincs.
Ilyen körülmények között támadta meg a Polisario Front az EU-Marokkó kereskedelmi megállapodást még 2016-ban, és 2021 szeptemberében sikerrel is járt, ugyanis az Európai Bíróság ekkor született első fokú ítélete a Nyugat-Szahara területi hovatartozásának vitája miatt törölte a Marokkóval kötött kereskedelmi megállapodásokat. A döntés értelmében a Marokkó és az EU közötti kereskedelmi megállapodás nem vonatkozhat Nyugat-Szaharára.
Az Európai Unió Tanácsa e döntés ellen fellebbezett, azzal az indokkal, hogy az Európai Bíróság ítélete nagyban károsítja az EU és Marokkó kapcsolatát, bár a bíróság döntése szerint „a 2019-es megállapodások érvényességét még egy bizonyos ideig fenntarthatják az Európai Unió külső fellépésének és a nemzetközi kötelezettségvállalásaihoz fűződő jogbiztonságának megőrzése érdekében”.
Igen sajnálatos módon az Európai Bíróság a kereskedelmi megállapodáson túlmenően elfogadta azt is, hogy a Polisario Front a Nyugat-Szahara népének egyedüli képviselője.” Az Európai Tanács és a hozzá csatlakozó Európai Bizottság szerint e döntésével az Európai Bíróság túllépte a hatáskörét, ugyanis a Bíróságnak nincs hatásköre arra vonatkozóan, hogy nemzetközi politikai kérdésekben döntést hozzon, ez az ENSZ és a Hágai nemzetközi Bíróság feladata. Az Európai Bizottság képviselője szerint ez a döntés megfelel annak, mintha az Európai Bíróság Palesztina hivatalos képviselője, a Palesztin Hatóság helyett a Hamaszt fogadná el a palesztinok egyedüli képviselőjeként.
A vitát vezető főbíró az ülést kedden berekesztette, a vita az Európai Unió Bírósága főtanácsnokának állásfoglalásával folytatódik, 2024 májusában.
Barcs Endre