
A pofára ejtett uniós demokrácia: Az EU két elnöke, von der Leyen és Michel külön találkozik Biden-nel

Végülis ki az úr az Európai Unióban? Von der Leyen, aki az EU végrehajtó testületét vezeti, és Michel, a volt belga miniszterelnök, aki a 27 nemzeti kormányt képviselő Európai Tanácsot vezeti? És hová lett az uniós külpolitikáért felelős Josep Borrell külügyi főbiztos?
A Joe Biden amerikai elnökkel pénteken Washingtonban tartott csúcstalálkozóra érkező uniós vezetőknek fontos céljuk: egységes frontot mutatni az izraeli válsággal kapcsolatos napok óta tartó vegyes üzenetek után. A megosztottság azonban már a találkozó kezdete előtt is nyilvánvalóvá vált.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, aki először látogat a Fehér Házba, az EU-USA csúcstalálkozót megelőzően kétoldalú megbeszélést folytat Bidennel az Ovális Irodában. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője a találkozót követően sétát tesz Bidennel a Fehér Ház a rózsakertjében.
Ez a megállapodás egy egyre problematikusabb kérdésre utal, amellyel az EU nemzetközi szerepvállalása során szembe kell néznie: ki az, aki Európa nevében külpolitikai kérdésekben beszél.
A legutóbbi kudarcra múlt héten került sor, amikor von der Leyen nem egyeztetett Michel Michel-lel vagy Josep Borrell uniós külügyi vezetővel izraeli útja előtt – ez a látogatás bírálatokat váltott ki néhány uniós tagországból, amelyek megdöbbenéssel fogadták, hogy a Bizottság elnöke nem szólította fel nyilvánosan Izraelt a nemzetközi jog tiszteletben tartására a Hamász-támadásra adott válaszlépésekor.
Michel és Borrell, akik szoros munkakapcsolatot ápolnak, a hétvégi kairói békecsúcsra Egyiptomba utaznak, hogy képviseljék az EU-t, mivel a blokk igyekszik fokozni kapcsolatát az arab országokkal. Borell várhatóan csatlakozik Michelhez az Ovális Irodában, akárcsak Antony Blinken amerikai külügyminiszter.