Németország visszaállítja az ellenőrzéseket a svájci, a lengyel és a cseh határon
Németország ellenőrzéseket vezet be a Svájccal közös határán, miután az illegális migráció nyomást gyakorol rá. Nancy Faeser (SPD/S&D) belügyminiszter hétfőn szintén helyhez kötött határellenőrzés bevezetését ígérte a Lengyelországgal és a Cseh Köztársasággal közös határon.
Szeptemberben Faeser bejelentette, hogy a német határőrök helyhez kötött ellenőrzéseket fognak végezni a Lengyelországgal és a Cseh Köztársasággal közös határon, mivel október elején a tavalyihoz képest mintegy harmadával nőtt az illegális határátlépések száma.
A belügyminisztérium most hivatalosan is bejelentette az ellenőrzéseket az Európai Bizottságnál, és ezzel egy újabb határellenőrzést vezetett be a schengeni térségben. A Németországot is magában foglaló térséghez tartozó országok megállapodtak a helyhez kötött ellenőrzések eltörléséről, de szükség esetén kivételt kérhetnek.
“A szövetségi rendőrség mostantól rugalmasan bevetheti a helyhez kötött és a mobil határrendészeti intézkedések teljes csomagját” – jelentette be Faeser, aki döntését azzal indokolta, hogy vissza kell szorítani az illegális migrációt és fokozni kell az embercsempészet elleni küzdelmet.
Az ellenőrzések tehát nem lépnek azonnal életbe, de a helyi erők a Bizottságnál történt regisztrációnak megfelelően jogszerűen, szükség szerint beiktathatják őket. Eközben a schengeni tag Svájccal közös határon a helyhez kötött ellenőrzések és szúrópróbaszerű ellenőrzések engedélyezésének tervéről korábban nem volt széleskörű vita.
A határ menti régió helyi politikusai azonban többször is rámutattak, hogy 2022 óta megnőtt a Svájc felől érkező határátlépések száma. A döntéshez kapcsolódik az osztrák határon 2015 óta érvényben lévő helyhez kötött ellenőrzések hat hónapos meghosszabbítása.
Ahogy nő a migránsok száma, úgy nő a nyomás a német koalíciós kormányon, hogy megfékezze az illegális migrációt. A múlt heti bajorországi és hesseni tartományi választásokon a választók mindhárom koalíciós pártot – Olaf Scholz kancellár szociáldemokrata SPD-jét, a liberális FDP-t és a Zöldeket -, valamint magát Faesert is megbüntették, aki Hessenben a tartományi miniszterelnöki posztért indult.
A migráció döntő tényező volt, amely az Infratest Dimap exit poll felmérése szerint körülbelül minden ötödik választó döntését határozta meg.
Válaszul a migrációpárti Zöldek is jelezték hétfőn, hogy hajlandóak irányt váltani és pragmatizmust mutatni.
“A legtöbb ember azért aggódik [a migráció miatt], mert az túlterheli az önkormányzatokat” – ismerte el Omid Nouripour zöld társelnök, hozzátéve, hogy a zöldek “szívesen kötnek kompromisszumot, de csak akkor, ha az segít az önkormányzatoknak”.
Forrás: Euractiv