Bident azzal vádolják, hogy a szaúdi kapcsolatok elmélyítése érdekében elárulta Khashoggi-t
Joe Bident azzal vádolják, hogy elárulta a választások előtt tett ígéretét, miszerint a Dzsamál Khashoggi meggyilkolása miatt újraértékeli a Szaúd-Arábiával való kapcsolatokat, és ehelyett a királysággal való közeledést támogatja, amelynek célja, hogy visszaverje a Kína által az USA közel-keleti elsőbbségével szemben támasztott kihívást.
Az emberi jogi aktivisták és egyes demokraták által megfogalmazott vádak Khashoggi szaúdi rezsim ügynökei által okozott halálának ötödik évfordulóján fogqlqmazódtak meg, miközben a Washington és Rijád között tervezett új védelmi szerződéssel kapcsolatos kritikák erősödnek, ami azt eredményezheti, hogy Szaúd-Arábia hivatalosan elismeri Izraelt.
Biden eredetileg azzal a szándékkal lépett hivatalba, hogy csökkentse az Egyesült Államok hagyományos közel-keleti szerepét, ami összhangban van azzal a politikával, hogy a Khashoggi meggyilkolását követő felháborodást követően Szaúd-Arábiát karnyújtásnyira tartotta magától.
Az elnök azonban azóta fordulatot hajtott végre, amikor a régióban tett látogatásán azt mondta, hogy az USA “továbbra is aktív, elkötelezett partner marad”, és hozzátette: “Nem fogunk elsétálni, és nem hagyunk vákuumot, amelyet Kína, Oroszország vagy Irán tölthet be”.
A Biden-kormányzat kezdetben hűvös viszonya Szaúd-Arábiával szemben elemzők szerint azt követően kezdett melegedni, hogy Oroszország tavaly februári ukrajnai inváziója nemzetközi szankciókat váltott ki, ami arra kényszerítette a nyugati országokat, hogy sürgősen alternatívát keressenek az orosz energiaellátás helyett.
Biden tavaly júliusban Rijádba, a szaúdi fővárosba látogatott, ahol megbeszéléseket folytatott Mohammed bin Szalmán trónörökössel. A párost ökölcsapásos üdvözlés közben fényképezték le.
Az elnök ezt követően elmondta, hogy közölte a trónörökössel, hogy személyesen őt tartja felelősnek Khashoggi meggyilkolásáért, hozzátéve, hogy Mohamed herceg tagadta a bűnösséget.
Forrás: The Guardian