Az EU a bővítésbe menekülne, de nem tud
Az EU-bővítéshez nem kellene fix határidőket kitűzni , hanem intézményeit kell megreformálni, hogy új tagokat tudjon befogadni, különösen a döntéshozatal terén, de az is elengedhetetlen, hogy az újonnan érkezők elvégezzék a házi feladatukat – közölte szerdán a portugál kormány.
„Nem bölcs dolog fix vagy nagyon határozott menetrendet felállítani. A bővítési folyamat a jelöltek saját érdemein, valamint kapacitásuk és a koppenhágai kritériumok teljesítésének értékelésén kell alapulnia” – mondta szerdán Tiago Antunes európai ügyekért felelős államtitkár.
Antunes a spanyolországi Granadában az Európai Tanács pénteki informális ülése előtt tartott parlamenti EU-ügyi bizottság meghallgatásán felszólalásában kijelentette, hogy az EU-bővítés lesz a találkozó „központi kérdése”.
„Abszolút prioritás, amely alapvetően geopolitikai okokból új jelentőséggel bír, mind a legrégebben várakozó nyugat-balkáni országok, mind a keleti trió, Ukrajna, Moldova és Grúzia számára” – mondta.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke augusztus végén kijelentette, hogy azt szeretné, ha Európa 2030-ra készen állna a bővítésre.
Közben Berlin és Párizs közösen törekszik a 2030-as határidőre azzal a feltétellel, hogy az EU-ban végrehajtják a szükséges intézményi reformokat, például csökkentik az egyhangú döntéshozatal követelményét. A berlini politikusok ragaszkodnak ahhoz, hogy egyes tagállamok – Lengyelországot példaként említve – ne ellenezzék ezeket a reformokat.
„Egyetértés van abban, hogy a bővítés befektetés az európai békébe, biztonságba és stabilitásba” – mondta Antunes. “Azt akarjuk, hogy ez megtörténjen, remélhetőleg a lehető leghamarabb” – tette hozzá.
Portugália azt állítja, hogy „fel kell gyorsítanunk azt a munkát, amely lehetővé teszi ezt a bővítést, mind a tagjelölt országok, mind az Európai Unió számára”, hogy mindkét fél „fel legyen készülve arra, amikor eljön ez a pillanat”.
Forrás: Euractiv