Charles Michel megrótta von der Leyent a “katasztrofális” oroszországi szankciók miatt
Charles Michel az Európai Bizottság elnökét, Ursula von der Leyen-t támadta a “katasztrofális” orosz szankciós jogszabály megszövegezése miatt. A Der Spiegel című német lapnak adott interjújában Michel, az Európai Tanács elnöke azt mondta, hogy szolgálatainak teljesen át kellett írniuk a bizottsági törvénytervezetet, hogy az ne okozzon kárt az európai országoknak.
Az Európai Unió magas rangú vezetői köztudottan rossz viszonyt ápolnak egymással, és igyekeznek a lehető legjobb színben feltüntetni magukat, miközben a másikat lehúzzák. Michel nem fogta vissza magát, amikor kiemelte von der Leyen szerinte legutóbbi nemzetközi politikai hibáit.
“A legtöbbször jól működik a kettőnk közötti munkamegosztás” – mondta a magazinnak. “Az Európai Tanács dönt a stratégiai irányról, a Bizottság pedig a végrehajtással foglalkozik – de sajnos néha pont itt akadnak el a dolgok”.
Michel szerint erre több példa is van, “de egyre különösen jól emlékszem”. Példaként említette, hogy az Európai Bizottság azt mondta, hogy az Oroszországból származó földgáz és kőolajtermékek ellen fog fellépni, és hozzátette, hogy ezzel a bejelentéssel saját magát lőtte lábon.
“Néhány tagállam számára katasztrófa lett volna, ha ezt egyik napról a másikra és azonnal rendelkezésre álló alternatívák nélkül követik”. Michel azt állította, hogy az Európai Tanácsnak kellett ezután közbelépnie az EB “hibái” után.
“Ezután órákat töltöttünk azzal, hogy megpróbáltuk javítani a Bizottság javaslatát, holott ez nem az állam- és kormányfők feladata. De konszenzusra kellett jutnunk”.
Szerinte egy másik baklövés akkor történt, amikor von der Leyen Mark Rutte holland miniszterelnökkel és Giorgia Meloni olasz államfővel együtt bejelentette a Tunéziával kötött migrációs megállapodást. A Tanácsot nem vonták be, mondta, és számos tagállam felháborodott, és a szabályok elfogadhatatlan megsértéseként ítélte el a lépést.
Michel teljes mértékben egyetértett ezekkel a tagállamokkal. “Az EU a szerződéseken alapul, és bölcs dolog lenne betartani azokat. Csak így biztosíthatjuk, hogy nekünk is egyértelmű mandátumunk legyen – és hogy végül is azok döntsenek, akik érintettek, vagyis a tagállamok.
“Ez nemcsak a Tunéziával kötött megállapodásra, hanem minden más jövőbeni ilyen jellegű megállapodásra is vonatkozik” – mondta.
“Nem véletlenül mondta ki az Európai Bíróság többször is, hogy nem demokratikus a munkamegosztás az EU-ban. A migráció holisztikus, közös megközelítést igényel, amely életképes jogi csatornákat is magában foglal.
“Közösen kell kezelnünk, és meg kell találnunk a megfelelő egyensúlyt a szolidaritás és a lehetőségek között” – tette hozzá Michel.
Az ellenségeskedés oda vezetett, hogy mindkét fél igyekik elkerülni egymást a nyilvánosság előtt, és néhány kínos incidensre is sor került. Ilyen volt például a Sofagate, ahol Michel Recep Erdoğan török elnök mellett foglalt helyet, von der Leyen pedig kénytelen volt beérni egy kanapén, így kevésbé fontosnak tűnt. Később “szexistának” nevezte a lépést.
2022-ben hasonló incidens történt az Európai Unió és az Afrikai Unió csúcstalálkozóján is. Michel megdorgálta von der Leyent a “katasztrofális” oroszországi szankciók miatt.
Forrás: Brussels Signal