
Az Európai Bizottság keblére ölelné az örményeket, miután Azerbajdzsán kiűzte őket az otthonukból

Az Európai Unió és tagállamai “többet tehetnének” Örményország megsegítéséért, és “egyértelmű jelzést” küldhetnek – mondta Catherine Colonna francia külügyminiszter, aki kedden azt is bejelentette, hogy Franciaország “katonai felszerelést” szállít. (Minek? Újabb háborút akar?)
“Hivatalos írásbeli kérelmet intéztem Josep Borrellhez, az Európai Unió főképviselőjéhez […], hogy Örményországot is vegyék fel az Európai Békefenntartási Eszköz [EPF] kedvezményezettjei közé” – jelentette be Colonna kedd este Jerevánban örmény kollégájával tartott közös sajtótájékoztatóján.
Az EPF az EU költségvetésen kívüli pénzügyi eszköze, amely a tagállamok által Ukrajnának és a partnerországoknak nyújtott fegyveradományok pótlására szolgál.
Ami Örményországot illeti, a francia miniszter arra is kérte Borrellt, hogy “növelje az európai megfigyelő misszió létszámát és erősítse meg annak mandátumát, hogy ez a misszió még hasznosabb legyen, mint amilyen jelenleg”.
Colonna jelezte, hogy Franciaország “erőfeszítése” egyben “európai” is, és reméli, hogy “az Európai Unió és tagállamai most egyértelmű jelzést küldenek” Örményország támogatására.
Egy olyan jelzést, amely “mindazoknak szól, akik kísértésbe esnének, hogy megkérdőjelezzék Örményország területi integritását”. Bármilyen ilyen lépésre erős reakciókat kapnának. Efelől ne legyenek kétségek” – tette hozzá. “Nekünk [az európaiaknak] ezt együtt kell megerősítenünk”.
“Remélem, hogy számíthatunk más barátok, partnerek és szövetségesek támogatására is. És amikor ezt mondom, természetesen az Amerikai Egyesült Államokra gondolok” – tette hozzá Colonna.
Az uniós külügyminiszterek hétfői kijevi találkozója után a francia diplomácia vezetője elmondta, hogy bizonyos európai partnerek részéről elmozdulást tapasztalt Örményország javára. “Azt hiszem, azt mondhatom, hogy a Hegyi-Karabahban most kibontakozott tragikus események arra késztetik partnereink egy bizonyos részét, hogy megváltoztassák látásmódjukat”.
Reméli, hogy ez “közelebb hozza őket a mi álláspontunkhoz és az európaiak között szükséges egységhez”, és a cél továbbra is a “politikai megoldás, valamint egy tisztességes és tartós békemegállapodás” marad.
Forrás: Euractiv