Tunéziától elvárható, hogy tiszteletben tartsa az emberi jogokat az uniós migránsügyi megállapodás keretében
Az Európai Bizottság szerint Tunéziától “elvárható”, hogy az Európai Unióval kötött, az illegális migráció visszaszorításáról szóló megállapodás részeként tiszteletben tartsa az emberi jogokat.
A különböző centrista és baloldali frakciók több mint 30 képviselője által aláírt európai parlamenti kérdésre válaszolva az Európai Bizottság megismételte, hogy az emberi jogok az észak-afrikai országgal kötött egyetértési megállapodás “középpontjában” állnak.
Várhelyi Olivér, a szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős európai biztos a képviselőknek a tunéziai “migránsok jogainak romlása” miatti aggodalmaira reagálva hangsúlyozta, hogy a blokk szorosan figyelemmel fogja kísérni az állam intézkedéseit a megállapodás részeként.
A mintegy 785 millió euró értékű, Tunéziával kötött uniós megállapodás az egyik legújabb kísérlet, amellyel az eurokraták megpróbálják kezelni a migrációs válságot.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök a megállapodás egyik jelentős támogatója volt, aki júliusban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Mark Rutte holland miniszterelnök mellett az országba utazott, hogy aláírja a megállapodást.
Mások sokkal kevésbé voltak lelkesek a megállapodásért, baloldali politikusok különösen a szubszaharai afrikai migránsokkal való bánásmód miatt fejezték ki aggodalmukat. Különös figyelmet fordítottak az ország elnökére, Kais Saiedre, akit azzal vádoltak, hogy szítja a “feketeellenes rasszizmust” az országban.
Az Amnesty International nem kormányzati szervezet szerint Saied az év elején “a fekete-afrikaiak elleni erőszakhullámot” szított. Ez azután történt, hogy a tunéziai vezető elítélte az általa “a Szaharától délre fekvő afrikai országokból érkező illegális migránsok hordáit”, és úgy jellemezte őket, mint akik “erőszakot, bűnözést és elfogadhatatlan gyakorlatokat” hoznak magukkal.
Úgy tűnik, az eurokratáknak kevésbé fontos, hogy az ország hogyan kezelte a migránsok közelmúltbeli beáramlását, mivel úgy tűnik, túlságosan lefoglalja őket az EU-szerte megugró illegális és szabálytalanul érkező migránsok számának kezelése.
Az olaszországi Lampedusa szigetére érkező több ezer menedékkérő különösen nagy gondot okozott a közelmúltban Brüsszelben, Meloni azzal fenyegetőzött, hogy egyoldalú intézkedéseket hoz a földközi-tengeri hajós migránsok ellen, ha az eurokraták nem tudnak fellépni a hullám ellen.
Forrás: Brussels Signal