Az Európai Parlament a héten górcső alá veszi az elektromos autókra vonatkozó kínai szubvenciót
Az Európai Bizottságnak a kínai elektromos járművekkel kapcsolatos szubvencióellenes vizsgálat kezdeményezésére irányuló szándéka továbbra is felkelti mind Kína, mind Európa, mind a világ érdeklődését. Az utóbbi időben Brüsszel egy olyan vitába keveredett, amelyet alapvetően eltérő álláspontok jellemeznek. Különösen az aggodalmak fogalmazódtak meg egy ilyen vizsgálatnak az autóipari ágazatra és az EU-Kína kapcsolatok kényes egyensúlyára gyakorolt lehetséges következményeivel kapcsolatban.
E bonyolult háttér előtt az Európai Parlament közelgő plenáris ülésének jelentősége van. Kedden délután a képviselők az Európai Bizottság alelnökét, a szubvencióellenes vizsgálatot és a tágabb értelemben vett Kína-EU kereskedelmi kapcsolatokat fogjákvizsgálni. A résztvevők között lesz az Európai Bizottság alelnöke, Dombrovskis is, aki frissen tért vissza kínai diplomáciai missziójából Brüsszelbe.
Az Európai Parlament tájékoztatása szerint a képviselők az EU és Kína közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok helyzetéről fogják kérdezni Dombrovskis alelnököt. Ez a kérdéskör a kínai elektromos autókkal kapcsolatos esetleges szubvencióellenes vizsgálatra is kiterjed majd.
Az utóbbi időben az EU-n belül ellentétes álláspontok alakultak ki a vizsgálat szükségességével kapcsolatban. Német és uniós tisztviselők a médiának adott különálló interjúkban fejtették ki álláspontjukat. Csütörtökön a Bloomberg arról számolt be, hogy Olaf Scholz német kancellár lekicsinyelte a kínai elektromos autókkal szembeni szubvencióellenes uniós vizsgálat által kiváltott esetleges kereskedelmi háborútól való félelmeket, miközben határozottan kiállt a globalizált piacok mellett, ahol minden résztvevő számára egyenlő versenyfeltételeket biztosítanak.
Kijelentette: “Reméljük, hogy autóinkat mindenhol el tudjuk majd adni, így Európában, Észak-Amerikában, Japánban, Kínában, Afrikában, Dél-Amerikában stb. De ez azt is jelenti, hogy nyitottak vagyunk arra, hogy más országokból is kerüljenek autók a német piacra”.”
Scholz a Wirtschaftswoche csütörtökön megjelent interjújában emellett azt mondta: “Nem vagyok erről nagyon meggyőződve, udvariasan fogalmazva, a gazdasági modellünknek nem a protekcionizmusra kellene épülnie vagy támaszkodnia, hanem a termékeink vonzerejére”.
Emellett Michel, az Európai Tanács elnöke is feleslegesnek ítélte a vizsgálatot, és kijelentette, hogy Európa nem kereskedelmi háborúra készül, hanem inkább a kereskedelem “kiegyensúlyozására” összpontosít, hogy elkerülje a túlzott függőséget.
Korábban Volker Wissing német közlekedési miniszter a jelentések szerint elutasította az Európai Bizottság kínai elektromosjármű-támogatásokkal kapcsolatos vizsgálatának eredményeként esetlegesen bevezetendő büntetővámokat. “Elvileg nem tartom sokra a piaci korlátok felállítását” – mondta Wissing az Augsburger Allgemeine című lap hétfői számában.
Az ilyen elszigetelő politika olyan láncreakciót indíthat el, amely a német gazdaságot masszívan károsítaná – idézte Wissinget.
Forrás: Kínai Kereskedelmi Kamara, Brüsszel