Nyitva kell tartani a csatornákat Oroszországgal
Öt közép-európai állam külügyminisztere Bécsben találkozott, és sürgette, hogy az EBESZ-en keresztül tartsák nyitva a kommunikációs csatornákat Oroszországgal, hogy megkönnyítsék a békéhez vezető utat Ukrajnában.
Ausztria, Szlovákia, Szlovénia, Csehország és Magyarország külügyminiszterei szerdán Bécsben találkoztak az úgynevezett “központi 5” formátumban, hogy megvitassanak több közös érdekű kérdést.
Ezek között szerepelt az a kérés, hogy biztosítsák az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), azon kevés páneurópai szervezetek egyike, amelynek Oroszország még mindig tagja, további jelentőségét.
“Úgy vélem, hogy nyitva kell tartanunk a szükséges kommunikációs vonalakat és platformokat, amelyekre szükségünk lehet, ha eljön az idő” – mondta Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter, az esemény házigazdája egy sajtótájékoztatón.
Schallenberg, miközben hangsúlyozta Ukrajnának nyújtott feltétlen támogatását, kijelentette, hogy az EBESZ “az egyetlen páneurópai párbeszéd platformja, és úgy vélem, hogy a jövőben is döntő szerepet fog játszani és játszhat”.
Magyarországot azonban többször is bírálták az Oroszországgal szembeni békülékenyebb hozzáállása miatt. Áprilisban az ország, amely gázának mintegy 80%-át Oroszországból kapja, új energiaügyi megállapodást írt alá az országgal, hogy az orosz energiaimport fokozatos megszüntetésére tett európai ígéretek ellenére biztosítsa a folyamatos olaj- és gázszállításokat. Szijjártó október közepén tér vissza Oroszországba, hogy részt vegyen az orosz energiahéten.
Ausztriát azonban azért is bírálták, mert enyhébb álláspontot képvisel Oroszországgal szemben. Júliusban az ország a gáz 66%-át importálta Oroszországból, szemben a háború előtti 79%-kal. Az EU bécsi képviselője, Martin Selmayr odáig ment, hogy az Oroszországból származó magas szintű energiaimportot “vérpénznek” nevezte – az osztrák kormány megdöbbenésére. Ausztriát azért is élesen bírálták, mert az EBESZ orosz küldötteinek engedélyezte, hogy belépjenek Ausztriába, és részt vegyenek a szervezet ülésein.
Forrás: Euractiv