Von der Leyen szerint az Európai Bizottság “hajlandó megfontolni a nukleáris technológia uniós támogatását”
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szeptember 26-án Prágában, a Zöld Megállapodás csúcstalálkozón a nukleáris technológia támogatása mellett érvelt.
Von der Leyen kijelentette, hogy a cseh energiamix megválasztása “nemzeti előjog”, és az is marad, és hogy az atomenergia “központi szerepet” játszik Csehország energiarendszerében.
“Mindig hajlandóak vagyunk megfontolni az állami támogatást, természetesen a megfelelő feltételek megléte esetén” – mondta, hozzátéve, hogy az Európai Bizottság a Net-Zero Industry Act keretében támogatja a csúcstechnológiát képviselő nukleáris technológiát.
A csúcstalálkozót megnyitó beszédében Petr Fiala cseh miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy innováció nélkül az Európai Unió a külföldi konkurenciával szemben a vesztesége kockázatát kockáztatja. Szerinte az Európára vonatkozó “öreg kontinens” elnevezés új értelmet nyerhet a globális gazdaságban.
Fiala hangsúlyozta, hogy míg a Green Deal céljai a környezettel szembeni felelősségteljes magatartás megváltoztatását illetően teljesülnek, az innováció és a gazdasági átalakulás terén nem.
Az EB elnökének álláspontja az atomenergiát mint energiaforrást támogató Franciaország javára történő elmozdulásnak tűnik. Ez annak ellenére van így, hogy a Bizottság korábban vonakodott a technológia felkarolásától, és Frans Timmermans holland “zöld pápa” némileg elutasítóan nyilatkozott róla.
Eredetileg az új ipari stratégia a Net-Zero Industry Act keretében, amely a Green Deal Industry terv eredményeként jött létre, és célja a tiszta technológiák elterjesztése az EU-ban, alig említette az atomenergiát.
Csupán “a nukleáris folyamatokból származó, minimális hulladékkal történő energiatermelésre szolgáló fejlett technológiákról” és “kis moduláris reaktorokról” beszélt.
Most, hogy Timmermans kilépett az Európai Bizottságból, hogy visszatérjen hazájába, úgy tűnik, hogy az atomenergiával kapcsolatban több mozgástér áll rendelkezésre.
Sok minden azonban továbbra is a levegőben lóg. Olyan országok, mint Németország és Spanyolország hevesen ellenzik az atomenergiát, a radioaktív hulladékoktól és a nukleáris katasztrófáktól való félelemre hivatkozva, annak ellenére, hogy a tudósok cáfolják ezeket az aggodalmakat.
Az atomenergiával és az autógyártással kapcsolatban a Cseh Köztársaság keményen fellépett az EK eredeti tervei ellen, mivel villamosenergia-termelésének több mint egyharmadát atomerőművekre támaszkodva állítja elő.
Hét másik uniós országgal együttműködve a gépjárművek kibocsátására vonatkozó szabályok enyhítésén dolgozott, hogy “azok ne veszélyeztessék a [járműgyártó] ipar versenyképességét”.
Von der Leyen dicsérte a felhígított járműkibocsátási kompromisszumot, az új Euro 7-es szennyezési normákat. Azt mondta, hogy a megállapodás “jó kompromisszum”.
Forrás: Brussels Signal