
EU-Kína, elkerülhetetlen a konfliktus?

Kína haragszik az Európai Unióra. Peking haragjának oka? A Bizottság vizsgálatot indított az elektromos autók kínai állami támogatásával kapcsolatban, amelyet Brüsszel potenciálisan tisztességtelen versenyként értékel. Európa egyenesen kereskedelmi háború felé tart Kínával? Jonathan Holslag, a VUB nemzetközi politika professzora figyelmezteti az európaiakat. “Ha nem teszünk semmit, akkor egy valóságos szökőárral nézünk szembe.
Valójában a Bizottság azt a stratégiát követi, amelyet már jó ideje meghatározott. Olyan testületként akarja feltüntetni magát, amely válaszokat kínál korunk nagy geopolitikai kihívásaira. A koronavírus-járvány, az ukrajnai háború és az amerikaiak új gazdasági nacionalizmusa ráébresztette vezetőinket, hogy az Európai Uniónak is össze kell szednie magát. A Kínával szembeni keményebb fellépés ennek a stratégiának a része.
Szerdán Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy vizsgálatot indít az elektromos autók kínai állami támogatásával kapcsolatban, hogy megvédje az európai ipart a “mesterségesen alacsony árakkal” szemben.
Az elmúlt hónapokban különösen Franciaország szorgalmazta, hogy Európa határozottabban lépjen fel Kína vélt protekcionista gyakorlatával szemben. Az Európai Unió (EU) más tagállamai, például Németország, amelyek jobban támaszkodnak a nemzetközi kereskedelemre, azonban attól tartanak, hogy megsértik Pekinget.
A kínaiak azonban előre látták ezt az elektromos autóik elleni kampányt, és már számos módszerük van arra, hogy kijátsszák az európai szankciókat. Ezt sikeresen megtették a fotovoltaikus panelekkel. Pekingnek úgy sikerült megkerülnie a szankciókat, hogy nyomást gyakorolt a tagállamokra és a vállalatokra. Ugyanez történik ma is: Kína azért fektet be az EU-ban, különösen magyarországi gyárakba, hogy befolyásolja az európai döntéseket.
Forrás: 7sur7