Az EU megint előre menekülne, Berlin az Unió 2030-as bővítésére törekszik. Nem lesz könnyű menet!
A német kormánykoalíció tagjai támogatják az EU bővítésére vonatkozó szakértői ajánlásokat, miközben az új tagok felvételének késleltetése geopolitikai kockázatokra figyelmeztet. Szakértők szerint azonban Lengyelország ellenállása a Berlin és Párizs által a folyamathoz nélkülözhetetlennek tartott uniós reformokkal szemben akadályokat gördíthet a bővítés útjába.
A Németország és Franciaország európai miniszterei által elnökölt szakértői bizottság a múlt héten jelentést tett közzé, amelyben a 2030-ig történő bővítést elengedhetetlennek tartják, ugyanakkor egy sor olyan széles körű uniós reformot javasolnak, amelyeket az előkészítés során végre kell hajtani.
A német törvényhozók most üdvözölték a javaslatokat, hangsúlyozva a késedelem veszélyét. “2030 a bővítés éve lehet, ha minden fél végrehajtja a szükséges reformokat” – mondta az Euractivnak Christian Petry, parlamenti képviselő, a kormányzó SPD európai ügyekért felelős szóvivője.
“A status quo nem stabil” – figyelmeztetett, megismételve a Zöldek, a német hármas koalíció egyik junior partnerének korai reakcióját.
“Az új tagok csatlakozása az EU érdeke, és erősebbé, stabilabbá és biztonságosabbá teszi azt” – érvelt a múlt héten Chantal Kopf, a Zöldek európai ügyekért felelős szóvivője, hozzátéve, hogy “az európai és demokratikus intézményeket minden eddiginél nagyobb támadás éri”.
A figyelmeztetések összhangban vannak az Európai Politikai Központ (CEP), egy független agytröszt kedden megjelenő új jelentésével.
Ahhoz, hogy “(…) veszélyes külső befolyást és hatalmi játszmákat hárítson el a térségben”, az EU-nak sürgősen fel kellene vennie kifejezetten azt a négy nyugat-balkáni államot, amely mintegy egy évtizede az EU várótermében ragadt – írja Eleonora Poli, a római cep kutatója.
“Olyan időkben, amikor a régiók körül hatalmi központok alakulnak ki, az EU azt jelezné, hogy nem elég erős ahhoz, hogy összetartó regionális hatalomként lépjen fel, ha késleltetné saját földrajzi régiója egy részének integrációját” – mondta az Euractivnak, megjegyezve, hogy Kína, Oroszország és Szaúd-Arábia már most is igyekszik megerősíteni befolyását a Balkánon.
Lengyelország a legnagyobb akadály
Aggodalomra ad okot azonban, hogy az ambiciózus ütemtervet hátráltatja a reformokkal szembeni ellenállás, amelyet a francia-német jelentés az EU-tagok körében alapvető előfeltételnek tart.
“A legnagyobb akadályt a politikai akarat hiánya jelenti egyes tagállamokban, különösen azok közül, amelyek Ukrajna gyors csatlakozását szorgalmazzák” – jelentette ki Petry.
A lengyel kormány hevesen támogatja az ukrán EU-tagságot, de továbbra is ellenzi az olyan intézkedéseket, mint például az uniós kormányok közötti döntéshozatalban az egyhangúság követelményének további csökkentése.
“A politikai akarat hiánya miatt a 2030-as határidő jelenleg nem tűnik reálisnak” – mondta Poli az Euractivnak.
Forrás: Euractiv