A techno-feudalizmus veszélyei
Középkori monarchia: Van egy király és egy pápa, e kettő kettős kormányzatot alkot.
Középkori feudalizmus: A király a tulajdonosa minden földnek, de feudális urakkal kormányoztatja annak egy részét. A király különböző embereknek tetszése szerint polgári és katonai hatalmat adományoz. Így sok hatalmi központ alakul ki. Például Indiában 552 hercegi állam létezett, ami a feudalizmus legjobb formáját jelentette. A feudalizmus egyenlőtlenséget szült, mivel hierarchiával és adókedvezményekkel járt.
Az iparosodás és a kapitalizmus: Szabadságról, testvériségről és esélyegyenlőségről beszélnek ebben az időben. Ez a jogállamiság kora. (Az EU fél lábbal még itt tart, Magyarország kettővel!)
Technofeudalizmus: Látszatra megvan a szabadság, egyenlőség stb. de a hatalom néhány nagyvállalatban összpontosul. Ezek a vállalatok feudalista társadalmat hoznak létre különböző országokban, és így van bátorságuk ahhoz, hogy ne engedelmeskedjenek azon országok törvényeinek, amelyekben működnek.
Ahogy a régi feudalizmus a földek feletti ellenőrzésen alapult, a technofeudalizmus a digitális tartalmak feletti ellenőrzésen nyugszik.
Ahogy a régi feudalizmus felforgatta a törvényt, a technofeudalizmus megkerüli. A technofeudalizmus korrupcióhoz vezet a kormány különböző ágaiban, mivel ezek a vállalatok olyan óriásokká váltak, hogy egy adott ország politikájával is játszanak. (Pl. a Facebook lobbizik az Amerikai Egyesült Államokban, vagy beleszól az elnök választásba, Musk kedve szerint alakítja az ukrán háborút.)
A régi feudális osztályhoz hasonlóan az új technológiai arisztokrácia is folyamatosan területi háborút folytat. Még több digitális ingatlant akarnak elfoglalni, és növelni az adatok és a feltörekvő technológiák, például a mesterséges intelligencia feletti ellenőrzésüket.
A nagy techcégek úgy viselkednek, mint a Kelet-Indiai Társaság, amely monopóliumot kíván gyakorolni. Nem engedelmeskednek a szuverén törvényeknek és a piaci versenynek sem.
A technológiai arisztokrácia átformálhatja a társadalmat. Néhány ember megpróbálja eldönteni a közmegegyezést, és leválasztani róla a többi tömeget.
Az új arisztokrácia nagyon erős, vagy azzá tette magát, ami bizonyos értelemben megnehezítette az országok számára, hogy kezeljék őket. A techno-arisztokratáknak meg van a hatalmuk, hogy beavatkozzanak az ország helyi politikájába, és manipulálják a politikai diskurzust, mivel nagy befolyással rendelkeznek az adatok felett.
Ezek a cégek ellenőrzik az újságokat, magazinokat, a platformokat stb. és népszerűsítik a saját eszméiket a tömegek körében. Ezek a vállalatok a szólásszabadság szélsőséges változatait is élvezik, ami, ha nem ellenőrzik, politikai katasztrófákhoz vezet a világban.
Forrás: Jagran Josh