Németország határellenőrzéseket tervez lengyel és cseh határszakaszán
Németország keleti határán ellenőrzésekre kerülhet sor – jelentette be szombaton Nancy Faeser (SPD/S&D) belügyminiszter, aki szerint a kormány az illegális migráció elleni éles fellépésre készül, ami újabb csapást jelent a schengeni térségre.
A szövetségi rendőrség adatai szerint augusztusban több mint negyedével nőtt a Németországba irányuló illegális határátlépések száma az előző hónaphoz képest, és csaknem kétszerese volt a 2022 augusztusának.
“Pragmatikusan akarok cselekedni, és az én szemszögemből nézve [az ideiglenes határellenőrzés a lengyel és a cseh határon] egy lehetséges lehetőség a csempészek elleni keményebb küzdelemre” – mondta Faeser a Welt am Sonntagnak.
A lépés a schengeni szabályokra mért legújabb csapás lenne, amely garantálja a szabad mozgást a részt vevő uniós országok között. Legutóbb Ausztria vezetett be új ellenőrzéseket az Olaszországgal közös határon, míg Németország az osztrák határon saját ellenőrzéseket hajtott végre.
A kezdeményezésnek az is szálka a szemében, hogy Ausztria továbbra sem engedi be Bulgáriát az övezetbe, és Románia csatlakozásával kapcsolatos bizonytalanság is tüskét jelent.
Faeser kezdetben ellenezte a Németország keleti határán történő helyhez kötött ellenőrzéseket, azzal érvelve, hogy azok túlságosan zavaróak és csak az utolsó mentsvárat jelentik.
A kormány hangneme azonban a növekvő politikai és migrációs nyomással fokozatosan megváltozott.
“Jelenleg további határrendészeti intézkedéseket vizsgálunk” – mondta a dpa-nak egy belügyminisztériumi szóvivő.
Eközben Németország egyre közelebb kerül az illegális migráció visszaszorítását célzó pártközi megállapodáshoz, mivel a Zöldek, a német hármas koalíció egyik kisebbik partnere jelezte, hogy a kormány hajlandó együttműködni az ellenzéki pártokkal az ügyben.
“Ha nem akarjuk, hogy a jobboldali populisták kihasználják ezt a témát, akkor minden demokratikus pártnak segítenie kell a megoldások megtalálásában” – mondta Robert Habeck zöld alkancellár az RND-nek egy szombaton megjelent interjúban.
A CDU/CSU, a legnagyobb parlamenti ellenzéki pártcsoport a kormányt együttműködésre szólította fel a migráció ellenőrzésében. Friedrich Merz, a CDU frakcióvezetője és Carsten Linnemann, a CDU főtitkára a hétvégén megerősítette ezt az ajánlatot.
Linnemann a helyzetet 1993-hoz hasonlította, amikor a kormány és az ellenzék együttműködve jelentősen korlátozta a menedékjogot.
Az intézkedésekkel kapcsolatban Habeck azt javasolta, hogy csökkentsék az önkormányzatok adminisztratív terheit, és kössenek több megállapodást a származási országokkal a menedékjogot elutasító migránsok hazatelepítéséről. Elutasította azonban a migráció felső határára vonatkozó felhívásokat, mivel úgy vélte, hogy ez nem lenne hatékony.
Forrás: Euractiv