Európai Bíróság: Franciaország nem utasíthatja vissza az az Olaszország felől érkező migránsokat
Franciaország nem utasíthatja ki azokat a külföldi állampolgárokat, akik illegálisan lépnek be a területére egy szomszédos országból – döntött szeptember 22-én az Európai Bíróság.
Mivel Lampedusa szigetén keresztül szinte naponta több ezer migráns érkezik Olaszországba, Franciaország továbbra is visszaszorítja a déli szomszédjától érkező illegális bevándorlókat. Más európai országok is lezárták határaikat Olaszországgal szemben.
Ez nem tetszett több franciaországi migránsbarát szervezetnek, amelyek az Államtanács elé vitték aggályaikat. A Tanács pedig az Európai Bírósághoz fordult, és azt kérdezte, hogy a belső határellenőrzést visszaállító ország kiutasíthatja-e szisztematikusan a határát szabálytalanul átlépő migránsokat, anélkül, hogy figyelembe venné a “visszatérésről” szóló európai irányelvet.
Az EUB egyértelmű választ adott döntését illetően: “Az irányelv minden olyan harmadik országbeli állampolgárra vonatkozik, aki a beutazási, tartózkodási vagy tartózkodási feltételek teljesítése nélkül lépett be egy tagállam területére.
“Ezen irányelv értelmében minden illegálisan tartózkodó harmadik országbeli állampolgárral szemben fő szabály szerint kiutasítási határozatot kell hozni. Az érintett személynek azonban elvileg bizonyos időt kell biztosítani arra, hogy önként elhagyja az országot. A kényszertoloncolást csak végső esetben alkalmazzák.”
A luxemburgi bíróság megállapította, hogy a területén lévő engedélyezett határátkelőhelyen érvényes tartózkodási engedély nélkül feltartóztatott harmadik országbeli állampolgárral szemben a Schengeni határ-ellenőrzési kódex alapján a belépés megtagadásáról szóló határozat hozható. Hozzátette, hogy az érintett személy kiutasítása érdekében továbbra is be kell tartani az irányelvben meghatározott közös előírásokat és eljárásokat.
Augusztusban az Orvosok Határok Nélkül (MSF) arról számolt be, hogy az olasz-francia határon a francia bűnüldöző szervek munkatársai folyamatosan erőszakkal toloncolnak vissza személyeket. Az MSF azt állította, hogy ez gyakran brutális, embertelen körülményekkel és indokolatlan fogva tartással járt együtt.
Forrás: Brussels Signal