
Az ENSZ vezetője azt kéri a gazdag országoktól, hogy gyorsítsák fel az éghajlati erőfeszítéseket és zárják be a “pokol kapuit”

António Guterres ENSZ-főtitkár szerdán azt követelte, hogy a gazdag országok vállaljanak vezető szerepet a klímaváltozás elleni küzdelemben – ezzel indította útjára az ENSZ-közgyűlés mellett tartott egynapos klímacsúcsát New Yorkban.
“Az emberiség megnyitotta a pokol kapuit” – mondta az ENSZ vezetője nyitóbeszédében, és felszólította a világ vezetőit, hogy “pótolják be a fosszilis tüzelőanyagokból milliárdokat kaszáló érdekcsoportok láblógatásával, karlendítésével és csupasz kapzsiságával elvesztegetett időt”.
Guterres fontosnak tartotta, hogy a csúcstalálkozót a “kormányok, az üzleti élet, a pénzügyek, a helyi hatóságok és a civil társadalom első számú képviselőinek” részvételével rendezze meg, remélve, hogy ez lendületet ad a november végén Dubajban megrendezésre kerülő COP28 klímatárgyalások előtt. Sürgette, hogy a mély pénztárcájú országok csatlakozzanak az éghajlatvédelmi szolidaritási paktumhoz, amelynek keretében a klímavészhelyzethez leginkább hozzájáruló országoknak “gyorsított ütemben” kellene csökkenteniük kibocsátásukat, és segíteniük kellene a nehéz helyzetben lévő gazdaságokat a tisztább energiaforrásokra való átállásban.
A világ két legnagyobb szennyezője – Kína és az Egyesült Államok – nem kapott felszólalási lehetőséget. A 3. számú szennyező, az Európai Unió ragaszkodott ahhoz, hogy a blokk már most is jó munkát végez.
A konferencia során az Egyesült Királyság visszavett a nettó nullára vonatkozó kötelezettségvállalásainak ütemét illetően; a 2021-es COP26 klímatárgyalások házigazdája szintén feltűnően hiányzott a csúcstalálkozóról.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólalt. Ismertette a blokk meglévő zöld kötelezettségvállalásait, hangsúlyozva, hogy az EU vállalta, hogy az évtized végéig “legalább 55 százalékkal” csökkenti szén-dioxid-kibocsátását.
“És a jó hír az, hogy már most is jó úton haladunk a cél túllépése felé” – mondta.
A továbbiakban hangsúlyozta, hogy a blokk támogatja azt az elképzelést, hogy 2030-ig megháromszorozzák a megújuló energiaforrások globális felhasználását és megduplázzák az energiahatékonyságot, és ígéretet tett arra, hogy az EU a Global Gateway kezdeményezés keretében a következő öt évben mintegy 4 milliárd eurót fektet be a fejlődő gazdaságokban a tiszta energiába és a hidrogénbe.
Forrás: Politico