Tunézia megtagadta a belépést az EP-képviselőktől
Tunézia megtagadta a belépést az Európai Parlament törvényhozóinak egy csoportjától, akik hivatalos látogatást terveztek az észak-afrikai országba, amely csütörtökön kezdődött volna.
A Parlament külügyi bizottságának képviselői csoportját, amelyet a német Michael Gahler vezetett, szerda este nem engedték be Tunéziába.
“Ez a küldöttség nem léphet be az ország területére” – írta a tunéziai kormány az EU tuniszi nagykövetségének címzett levélben.
A lépés azután történt, hogy az Európai Bizottság júliusban ellentmondásos megállapodást kötött Tunéziával az Európába irányuló migrációs hullámok megfékezésére. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke szerdai, az Európai Unió helyzetéről szóló beszédében a megállapodást mint a más országokkal kötendő hasonló megállapodások mintáját méltatta, annak ellenére, hogy a Parlament, a nem kormányzati szervezetek és a nemzeti kormányok, köztük Németország részéről egyre több kritika éri.
A Parlament küldöttsége elítélte a tunéziai hatóságok fellépését, és hivatalos magyarázatot követelt. “Ez a magatartás példa nélküli a 2011-es demokratikus forradalom óta” – írták közleményükben a képviselők.
A tunéziai hatóságok nem indokolták a döntést, két parlamenti tisztségviselő azonban elmondta, hogy a kormányt állítólag sértette a képviselők által júliusban tartott sajtótájékoztató, amelyen az ország demokratikus visszaesését bírálták. Kais Saied elnök kormányát a szubszaharai afrikaiakkal szembeni állítólagos emberi jogi jogsértések és a hazai ellenzék erőszakos elnyomása miatt vizsgálják.
Az európai parlamenti képviselők befogadásának elutasítása valószínűleg további kritikákat vált ki a Bizottság migrációs megállapodásával kapcsolatban, amely pénzbeli támogatást nyújt Tunéziának, cserébe a növekvő számú migránsokat Európába szállító hajók blokkolásáért. A kritikusok azonban máris megjegyezték, hogy a Tunéziából Olaszországba érkező migránsok száma ugrásszerűen megnőtt a megállapodás júliusi aláírása óta.
Forràs: Politico