Németország leállította az Olaszországba érkező migránsok átvételét
Nancy Faeser német belügyminiszter (SPD/S&D) felfüggesztette az önkéntes szolidaritási mechanizmust (VSM) azon menedékkérőkkel kapcsolatban, akik azért érkeztek, mert Róma elutasította a dublini megállapodás végrehajtását – erősítette meg szerdán a német belügyminisztérium.
A VSM keretében 2022-ben 13 uniós ország, köztük Franciaország és Németország vállalt kötelezettséget arra, hogy önkéntesen befogadják a mediterrán országokban menedékjogot kérő illegális migránsokat az EU külső határainál. Faeser volt a megállapodás egyik mozgatórugója.
A német kormány “augusztus végén tájékoztatta Olaszországot” arról, hogy Németország további intézkedésig felfüggeszti a migránsok áthelyezés céljából történő kiválasztását – közölte a belügyminisztérium a Die Welt című lapnak, a “Németországra nehezedő nagy migrációs nyomásra” és arra hivatkozva, hogy Olaszország “továbbra is felfüggeszti a dublini kiadatásokat”.
Az olasz kormány ugyanakkor 2022 decemberében arról tájékoztatta az uniós kormányokat, hogy “a migránsok befogadására szolgáló kapacitás hiányával összefüggő hirtelen technikai okok miatt” egyelőre nem fogadja tovább a migránsok Olaszországba történő visszatoloncolását az úgynevezett dublini rendelet alapján – jelentette a Welt.
“Ha Olaszország megtagadja a dublini egyezmény szerinti visszaküldéseket, akkor a Meloni-kormány nem várhatja el Németországtól, hogy proaktívan fogadjon be menekülteket Olaszországból” – mondta Hakan Demir, a Faeser-féle SPD parlamenti képviselője és migrációs helyettes szóvivője az Euractivnak.
A dublini rendszer szerint a menedékkérők kérelmeit annak az uniós országnak kell megvizsgálnia, ahol először regisztrálták magukat. Mivel a határátlépések száma növekszik, ez nagy nyomást gyakorol az EU külső határán fekvő országokra, ahová a legtöbb migráns érkezik.
Németország azonban jelenleg fejenként kétszer annyi menekültet fogad be, mint Olaszország – mondta Demir, hozzátéve, hogy a jelenlegi számok nem lennének túlzóak, ha az EU “egységesen és szolidárisan cselekedne”.
Eközben a Zöldek csalódottnak mutatkoztak a fejlemények láttán.
Forràs: Euractiv