Lengyelország felszólította von der Leyent, “hagyjon fel a közösség jogi alapjaival való játszadozással”
Lengyelország kormányzó konzervatív pártja (PiS) jelezte, hogy nem fogad el olyan megállapodást, amely az Európai Unió bővítéséről szól, az uniós intézmények hatáskörét bővítő szerződésmódosításokért cserébe.
A PiS negatívan reagált Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szeptember 13-i, az Unió helyzetéről szóló beszédére, amelyben kijelentette, hogy nincs kilátás arra, hogy Lengyelország támogatná az uniós szerződések olyan módosítását, amely növelné a blokk és szervezeteinek hatáskörét és hatalmát.
Az Európai Parlamenthez intézett beszédében von der Leyen az “integráció elmélyítéséről” és a blokk bővítéséről beszélt, hogy biztosítsa a “geopolitikai súlyt és a cselekvőképességet”.
Piotr Mueller lengyel kormányszóvivő visszautasította, hogy von der Leyen a bővítést a szerződés módosításához és az uniós intézmények hatáskörének növeléséhez kötné. Az asszony beszédére reagálva a PAP lengyel sajtóügynökségnek nyilatkozva elmondta: “Kormányunk nem fog beleegyezni az uniós szerződések olyan módosításaiba, amelyek további hatásköröket vonnának el a tagállamoktól, és azokat nem választott brüsszeli bürokratáknak adnák át”.
A von der Leyen beszédét követő európai parlamenti vita során Ryszard Legutko, a PiS európai parlamenti képviselője az Európai Konzervatív Reformerek (ECR) képviselőcsoportja nevében reagált a felszólalására. Azzal vádolta az EB elnökét, hogy “oligarchiát” akar létrehozni az EU-ban, amely marginalizálná a tagállamokat.
Azzal is vádolta, hogy megpróbált beavatkozni az olaszországi és a lengyelországi választásokba, annak ellenére, hogy “nincs jogi eszköze arra, hogy beavatkozzon a tagállamok demokratikus folyamatába”, és felszólította az EU-t, hogy “hagyjon fel a közösség jogi alapjaival való játszadozással”.
Jacek Saryusz-Wolski, a PiS európai parlamenti képviselője, aki tagja volt az EU intézményi reformjaival foglalkozó parlamenti munkacsoportnak, a lengyel közszolgálati rádiónak azt mondta, hogy a munkacsoport jelentése a parlamentnek “radikális centralizációt” javasol, amely az EU-t “szuperállammá változtatja, kevés vagy semmilyen demokratikus ellenőrzéssel, a tagállamok rovására”.
A jelentést “átfogónak” nevezte, és az EU-t “német szövetségi irányba” vezeti. Megjegyezte, hogy az Európai Parlament október 12-én szavaz róla, mindössze három nappal a lengyelországi parlamenti választások előtt.
A csoport jelentésének megállapításai – amelyeket von der Leyen beszédében támogatni látszott – Saryusz-Wolski szerint többek között az egyhangúság elvének megszüntetését tartalmazzák a döntéshozatalban 65 szakpolitikai területen, ami “a tagállamoktól az EU-ra történő masszív hatalomátruházást” jelentené.
Forràs; Brussels Signal