Az EP-képviselők szemet hunynak Katargate-ügy felett
Az uniós politikusok úgy viselkednek, mintha készen állnának arra, hogy továbblépjenek a Katargate-ügyön.
Az európai parlamenti képviselők szerdán egy sor átláthatóság-javító intézkedést fogadtak el, miután Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke az Európai Unió helyzetéről szóló beszédében nem tett említést a brüsszeli intézményeket sújtó ismételt bizalomvesztésekről.
A strasbourgi képviselők 505 szavazattal 93 ellenében jóváhagyták saját szabályaik módosítását, amely előírja számukra, hogy nyilatkozzanak vagyonukról, és több találkozójukat naplózzák az érdekelt képviselőkkel, köztük a diplomatákkal. A képviselők megállapodtak abban is, hogy az összeférhetetlenség fogalmát egyértelműbbé teszik, és lényegesen részletesebb információkat tesznek közzé az 5000 eurónál magasabb jövedelmű mellékállásokból származó jövedelmekről.
“Büszkék vagyunk arra, hogy rekordidő alatt példátlan döntéseket hoztunk az integritás, a függetlenség és az elszámoltathatóság megerősítése érdekében” – jelentette ki Roberta Metsola, a Parlament elnöke a közösségi médiában a szerdai szavazás után. A reformok az ő saját 14 pontos tervén alapultak, amely a Katargate-re adott válaszként a gyors felülvizsgálatra irányult. Metsola szóvivője hangsúlyozta, hogy a kilenc hónappal a botrány után végrehajtott változtatások egy része “évtizedekig szunnyadt”.
A Katargate-botrány eddig csak a balközép Szocialistákat és Demokratákat érintette. Metsola saját politikai családja, az EPP azonban ellenállt a napfényre vonatkozó szigorúbb szabályok közül soknak, azzal érvelve, nem szabadna, hogy az ártatlan európai parlamenti képviselőknek a mandátumszabadsága sérüljön a korrupció megelőzésére tett hiábavaló kísérletben
Ez a megközelítés szinte biztosra veszi, hogy az etikai és integritási normák nem lesznek a 2024-es uniós választások egyik fő témája. Egyik nagy csoport sem tekintheti ezt a kérdést a saját ügyének – még akkor sem, ha az euroszkeptikusok a Katargate-et arra használják, hogy Brüsszelt reménytelenül korruptnak állítsák be.
Forràs: Politico