A Világbank 2022-ben dollármilliárdokat költött a fosszilis tüzelőanyagok támogatására
A Világbank tavaly dollármilliárdokat ölt a fosszilis tüzelőanyagokba világszerte, annak ellenére, hogy többször megígérte, hogy az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való áttérésre összpontosít.
A pénz egy speciális finanszírozási formán, a kereskedelmi finanszírozáson keresztül folyt be, amelyet a globális tranzakciók megkönnyítésére használnak.
Az Urgewald, a fosszilis tüzelőanyagok globális finanszírozását nyomon követő kampánycsoport megállapította, hogy a Világbank 2022-ben mintegy 3,7 milliárd dollár értékben nyújtott kereskedelmi finanszírozást, amellyel olaj- és gázipari fejlesztéseket finanszírozott.
Heike Mainhardt, a kutatás szerzője a Világbank és magánfinanszírozási ágának, a Nemzetközi Pénzügyi Társaságnak (IFC) a reformjára szólított fel, hogy az ilyen tranzakciókat átláthatóbbá tegyék, és a fosszilis energiahordozók finanszírozását zárják ki a hitelezésből.
“Nem mondhatják, hogy igazodnak a párizsi megállapodáshoz, mert nincs elég átláthatóság ahhoz, hogy ezt meg lehessen állapítani” – mondta.
A fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatok ezt kihasználnák – tette hozzá. “Látják, hogy így hozzáférhetnek a közpénzekhez anélkül, hogy felhívnák magukra a figyelmet, és mivel nagyon okosak, ezt fogják tenni” – mondta a Guardiannek.
A kereskedelmi finanszírozás a finanszírozás egy olyan formája, amely átláthatatlanabb, mint a szokásos projektfinanszírozás. Míg a projektfinanszírozás általában kormányokhoz, szervezetekhez vagy konzorciumokhoz áramlik egy adott, jól meghatározott célra, és viszonylag könnyen nyomon követhető, addig a kereskedelemfinanszírozás sokkal diffúzabb.
Számos összetett pénzügyi eszközt foglal magában, amelyeket a bankok és más pénzügyi intézmények használnak arra, hogy működőtőkét biztosítsanak a kormányoknak vagy vállalkozásoknak. A kereskedelemfinanszírozás hitel vagy garanciák formájában valósulhat meg, és fontos eszköz a Világbank számára, mivel segít “kockázatmentesíteni” a fejlődő országok finanszírozását, amelyeket gyakran a szokásosnál magasabb kamatlábakkal büntetnek, amikor magánfinanszírozást próbálnak felvenni.
Forràs: The Guardian