Macron: a G20-ak éghajlattal kapcsolatos következtetései “elégtelenek”
A G20-ak hétvégi újdelhi csúcstalálkozója nem hozott elégséges eredményt az éghajlatváltozással kapcsolatban – mondta Emmanuel Macron francia elnök vasárnap (szeptember 10.), és azokat az országokat hibáztatta, amelyek a fosszilis tüzelőanyagokat továbbra is a globális energiamixben akarják tartani.
Három nappal a csúcstalálkozó előtt Macron kabinetje egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a csúcstalálkozó lehetőséget kínál arra, hogy “megszilárdítsák az éghajlatváltozással kapcsolatban elért eredményeket”, és “határozott kötelezettségvállalásokat tegyenek a szén fokozatos kivonására”.
Az eredmények azonban “elégtelenek” – mondta Macron vasárnap a G20-ak utáni sajtótájékoztatóján, azt állítva, hogy a szénnel kapcsolatban kevés történt, mivel a csúcstalálkozó nem eredményezett közép- vagy hosszú távú egyértelmű kivonulást a fosszilis tüzelőanyagokból. Hozzátette, hogy 2030-ig világszerte “sokkal gyorsabban” el kell távolodni a széntől.
Számos G20-ország – Kína, India, Németország, Japán, Dél-Afrika, Oroszország, Indonézia, Dél-Korea, Törökország, Ausztrália és az Egyesült Államok – még mindig nagymértékben függ a széntől, és a legtöbb G20-ország nagymértékben függ az olajtól és a gáztól is.
Az olajjal kapcsolatban Macron a 2050 előtti fokozatos kivonásra szólított fel. De “látom, hogy kialakulóban van egy olyan diskurzus, amely azt mondja, hogy 2040-2045 után is nagyon fenntarthatóan tudunk élni az olajjal. Ez nem igaz” – mondta Macron egy sajtótájékoztatón.
A francia elnök egyenesen támadta Szaúd-Arábiát, és ostorozta politikai álláspontjait, amelyeket “semmiképpen sem alapoz meg a klímatudomány”.
“Nagyon aggaszt az a szellemiség, amely kezd uralkodni”, “egy túlságosan könnyed diskurzus, amely egyes feltörekvő országok körében azt hirdeti, hogy csak a leggazdagabb országoknak van éghajlati felelőssége” – tette hozzá Macron.
Három hónappal a november 30-ra kitűzött COP28 konferencia előtt Macron szavai erősen visszhangoznak a nemzetközi éghajlatvédelemmel kapcsolatos “ambíciónövelés” nélküli új globális tömegektől való félelmek miatt.
Az eseményt az Egyesült Arab Emírségekben, az egyik legnagyobb olajtermelő országban tartják. A COP28-ból kikerülő célkitűzések “nagyon opportunista gerincvonalon játszódhatnak le, attól függően, hogy valaki ténylegesen termel-e fosszilis tüzelőanyagokat” – zárta a beszédét.
Foràs: Euractiv