
Az osztrák kormány Afrikába akarja kiszervezni a menekültügyi eljárásokat

Az osztrák kormány célja, hogy a menekültügyi eljárásokra vonatkozó kérelmeket harmadik államokba, például Ruandába szervezze ki, amivel jelentősen csökkentené a migrációt – mondta Karl Nehammer kancellár hétfőn a die Welt című lapnak.
Júniusban az uniós országok vitatott megállapodásra jutottak egy új uniós migrációs megállapodásról, amely a blokkba irányuló migráció csökkentése érdekében szigorítaná az európai migrációs szabályokat, például gyorsított menekültügyi eljárások bevezetésével az uniós határokon.
Ausztria azonban azt szeretné, ha az EU egy lépéssel tovább menne.
“Ausztria továbbra is mindent megtesz az EU-ban annak érdekében, hogy megteremtse a politikai és jogi feltételeket ahhoz, hogy a menekültügyi eljárások már az EU-n kívül is lefolytathatók legyenek. Nem fogunk engedni” – mondta Nehammer hétfőn a die Weltnek.
“Harmadik országokkal is lehetségesek megfelelő megállapodások, ahogyan azt Ruanda példája is mutatja – az afrikai ország már megállapodott Dániával” – tette hozzá Nehammer.
Egy ilyen lépés jelentősen csökkentené a migrációt, mivel a migránsok eleve nem tennék be a lábukat európai földre, és “nem tudnának többé az EU-ban bujkálni, vagy egyszerre több európai országban menedékjogot kérni” – mondta a kancellár.
Ennek az elmozdulásnak a legjobb példája az a vitatott megállapodás, amelyet az EU júliusban kötött Tunéziával, és amelynek célja a migrációs áramlások csökkentése. “A Tunézia és az EU közötti megállapodás az illegális migráció korlátozásáról úttörő jelentőségű” – jelentette ki az interjúban.
A Ruandával kötött megállapodás azonban nem biztos, hogy teljesen legális.
Az Egyesült Királyság megállapodott Ruandával, hogy több mint 152 millió dollárt fizet fejlesztési támogatásként, valamint az Egyesült Királyságból érkező menedékkérők feldolgozási és integrációs költségeit. A Nagy-Britanniában menedékjogot kérőket Ruandába küldenék, feldolgoznák őket, és ha jóváhagyják, akkor az afrikai államban kapnának védelmet, és nem jöhetnének az Egyesült Királyságba.
Forràs: Euractiv