
Az EU-ban 2023-ban eddig 28%-kal ugrottak meg a menedékkérelmek

A kedden (szeptember 5-én) közzétett hivatalos adatok szerint az idei év első felében 28%-kal nőtt a menedékkérelmet benyújtó migránsok száma az EU-ban az előző év azonos időszakához képest.
Idén január és június vége között 519 000 ilyen kérelmet nyújtottak be a 27 tagállamból álló blokkban, valamint a társult országokban, Svájcban és Norvégiában – közölte az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége (EUAA).
Ezzel az EU jó úton halad afelé, hogy idén több mint egymillió menedékkérőt fogadjon be – ez a legnagyobb szám 2015-2016 óta, amikor is hatalmas volt a beáramlás, főként az országukban dúló háború elől menekülő szíriaiak miatt. 2015-ben 1,35 millió menedékkérelmet kapott a blokk, majd 2016-ban 1,25 millióval több kérelmet nyújtottak be.
A számok 2017-ben csökkentek, miután az EU alkut kötött Törökországgal, hogy az megszorítsa az illegális határátlépéseket, valamint a Covid-járvány csúcspontján, 2020-ban és 2021-ben, amikor utazási korlátozások voltak érvényben.
A számok azóta újra emelkedtek, 2022-ben a kérelmek száma 53%-kal nőtt, ami számos uniós országot “nyomás alá helyezett” – közölte az EUAA.
Az elhelyezés és a támogatás sok esetben már most is szűkös, mivel több uniós ország négymillió ukrán menekültet fogad, akik a menedékjogtól elkülönülő védelmi státuszban részesülnek az országuk ellen Oroszország által vívott háború miatt.
A szíriaiak és az afgánok teszik ki az idén eddig beérkezett menedékkérelmek közel negyedét. A következő főbb nemzetiségek közül a venezuelai, a török, a kolumbiai, a bangladesi és a pakisztáni menedékkérők keresnek védelmet Európában.
Németország, amely 2015-2016-ban a legtöbb szíriai menekültet fogadta be, továbbra is a menedékkérők – elsősorban a szíriaiak és az afgánok – első számú uniós célországa. Németországba érkezett 2023 első felében az összes szíriai menedékkérelem 62%-a az EU-ban.
Spanyolország volt a venezuelai menedékkérők fő célállomása, akiknek általában inkább humanitárius vízumot adtak, mint menedékjogi státuszt, amennyiben esetükben indokolt volt a védelem.
Összességében a kérelmezők 41%-a kapott menekültstátuszt vagy más, a tartózkodást lehetővé tevő védelmi formát, de a különböző nemzetiségekhez nagyon eltérő eredmények társultak.
A szíriaiak és az afgánok, akiknek otthonukban konfliktus és elnyomás van, nagyobb valószínűséggel kaptak ilyen státuszt, míg a törökök nagyobb valószínűséggel kaptak elutasítást.
Az EUAA szerint a korábbi évekhez képest nőtt az Európában védelmet kapó oroszok és irániak száma.
Forràs: Euractiv