Jacek Saryusz-Wolski, EP-képviselő: “Az Európai Unió Potemkin falu, amely a centralizált föderalista projekt érdekeit szolgálja”
A lengyel kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt egyik európai parlamenti képviselője visszautasította a Politico hírportál állításait, miszerint aláírta volna az euroföderalizmus radikális formáját támogató dokumentumot.
Jacek Saryusz-Wolski a múltban többször is elítélte az Európai Unió bővítésére irányuló kísérleteket, és az Európa jövőjéről szóló konferenciát “potemkini falunak” nevezte, amely a centralizált föderalista projekt érdekeit szolgálja, és az Európai Unió hibáit és rossz gyakorlatát testesíti meg.
Az Európa jövőjéről szóló konferencia az Európai Bizottság és az Európai Parlament 2019 végén bejelentett javaslata volt, amelynek célja, hogy megvizsgálja az EU közép- és hosszú távú jövőjét, valamint azt, hogy milyen reformokat kellene végrehajtani a politikáiban és intézményeiben.
Saryusz-Wolski korábbi tiltakozásai ellenére a Politico szeptember 1-jén azt állította, hogy a jelek szerint aláírta azt a dokumentumot, amely arra szólítja fel az összes uniós tagállamot, hogy adják át Brüsszelnek “minden környezetvédelmi és éghajlati kérdés” kizárólagos ellenőrzését.
A Brussels Signalnak nyilatkozva az EP-képviselő visszautasította ezeket az állításokat, mondván, hogy bár részt vett a dokumentum korai kidolgozásában, kollégái euroföderalista álláspontja miatt kénytelen volt visszalépni.
“A tárgyalások során többször is fenntartásaimat fejeztem ki a többi képviselőcsoport képviselői által előterjesztett módosítási javaslatokkal kapcsolatban” – mondta.
“Kifogásaimat azonban nemhogy nem hallgatták meg, de a csoportunk egyetlen javaslatát sem fogadták el”.”
Saryusz-Wolski megmutatta a Brussels Signalnak a képviselőtársainak küldött üzenetet is, amelyben bejelentette, hogy augusztusban visszalép az eljárástól, és a tárgyalásokat “átláthatatlannak és tisztességtelennek” minősítette.
“Tisztán politikai és ideológiai jellegű változtatásokat erőltettek át” – írta. “Alaposan megalapozott és konkrét javaslatokat, amelyeket az ECR [Európai Konzervatívok és Reformerek] nevében nyújtottam be, … mindegyiket egyenesen elutasították. Az ECR javaslatai közül egyik sem került be a jelentés végleges változatába”.”
A továbbiakban úgy jellemezte a dokumentumot, mint amely “teljesen átgondolatlan” intézkedéseket javasol, és “számos tisztán politikai és ideológiai jellegű változtatást” tartalmaz.
A politikus azóta kapcsolatban állt a Politicóval a hiba miatt, a kiadvány szeptember 4-én elismerte a hibát.
Forràs: Brussels Signal