Néhány uniós törvényhozó központosított struktúrát szeretne
Az európai törvényhozók egy csoportja az EU alapszerződésének hosszú távú reformját tervezi, amely – ha elfogadják – gyökeresen megváltoztatná az EU működését – derül ki a POLITICO birtokába került tervezetből.
A javaslattervezet – amely augusztus 17-i keltezésű, és amelyet az Európai Parlament alkotmányügyi bizottságának hat tagja írt – az EU Tanácsában történő egyhangú döntéshozatalról való teljes elmozdulást javasol. Ehelyett a minősített többségi szavazást és a szokásos jogalkotási eljárást szorgalmazza számos területen, többek között a védelem, az adózás és a külpolitika területén.
A tervezet azt is javasolja, hogy az Európai Bizottságot nevezzék át “európai végrehajtó hatalommá”, és drasztikusan bővítsék a Parlament hatáskörét, valamint hogy az uniós intézmények kizárólagos hatáskörrel rendelkezzenek – vagyis a tagok nevében tárgyalási joggal – a környezetvédelmi és éghajlati kérdésekben való döntéshozatalban.
A POLITICO birtokába került tervezetet a flamand Guy Verhofstadt, a belga Nyílt Liberálisok és Demokraták, Sven Simon német kereszténydemokrata, Gabriele Bischoff német szociáldemokrata, Daniel Freund német zöld, Helmut Scholz, a német baloldal képviselője és Jacek Saryusz-Wolski, a lengyel Jog és Igazságosság párt tagja írta alá.
Saryusz-Wolski augusztusban visszavonta támogatását a tervezettel kapcsolatban, majd azt írta a többi szerzőnek, hogy a javaslat “teljesen átgondolatlan és aránytalan elmozdulás a döntéshozatalban a demokratikus ellenőrzés alól kivonuló, erősen központosított struktúrák felé”.
Egy, a tervekről tájékoztatott uniós diplomata, akinek névtelenséget biztosítottak, mert nem volt felhatalmazása arra, hogy hivatalosan nyilatkozzon, elutasította a javaslatot, mivel nem valószínű, hogy valaha is elnyeri az európai fővárosok támogatását. “Ez egy provokáció… A Tanácsban nincs többség a szerződésmódosításhoz”.
Forràs: Politico