Meloni mélyen hallgat a kínai Övezet és Út kezdeményezésről
Olaszországnak az év végéig kell döntenie arról, hogy megújítja-e a “Selyemút” vagy “Övezet és Út Kezdeményezés” (BRI) programját, de Giorgia Meloni olasz miniszterelnök nem akarja véglegesen jelezni, hogy kormánya aláírja-e a kipontozott vonalat. Mivel már csak néhány hónap van hátra a lejáratig, egyértelművé tette, hogy a kereskedelem és a barátság Kínával folytatódni fog, függetlenül attól, hogy mi történik.
“Nem látom előre, hogy a Kínával való kapcsolatunk bonyolultabbá válna. Róma és Peking között a kapcsolatok régiek, és nagyszerű és kölcsönös kényelmi kapcsolatok vannak, nem csak a kereskedelem terén” – mondta Meloni a Sole 24 Ore-nak.
Meloni azért is került nehéz helyzetbe, mert korábban hangosan ellenezte a megállapodás aláírását, most azonban miniszterelnökként arra törekszik majd, hogy elkerülje a Pekinggel való kapcsolatok felesleges romlását. Az olasz miniszterelnök szerint igaz ugyan, hogy Olaszország az egyetlen G7-es ország, amely csatlakozott a Selyemúthoz, de az is igaz, hogy nem a G7-es vagy az európai ország, amely a legnagyobb kereskedelmi forgalmat bonyolítja Kínával.
“Nincs közvetlen kapcsolat az aláírás és a kereskedelmi kapcsolatok között” – tisztázta Meloni, hangsúlyozva, hogy a megállapodás megújítása mindenesetre a parlamentben megvitatott kérdés lesz, és így minden politikai erő vitájának tárgya.
Az egyetértési megállapodást 2019-ben írták alá a Giuseppe Conte (5 Csillag Mozgalom) vezette első kormány idején, Matteo Salvini Liga (ID), a most kormányszövetséges Meloni és Antonio Tajani (Forza Italia/EPP) külügyminiszterrel együtt.
Salvini, Tajani és Meloni következetesen kétségbe vonták a megállapodást, és bírálták Contét és az 5 Csillag Mozgalmat, amiért az aláírás mellett döntöttek.
“Az infrastruktúránk és a stratégiai termelésünk nem kerülhet külföldi kezekbe, legkevésbé kínaiakéba. Ez az a kiindulópont, ahonnan elindulunk” – mondta Carlo Fidanza európai parlamenti képviselő, a Fratelli d’Italia brüsszeli delegációjának vezetője áprilisban az EURACTIV-nak.
“Az EU “rendszerszintű riválisként” határozta meg Kínát, és a globális versenyben is ellenségmentes kapcsolatokra törekszik. A választás mindkét követelményt figyelembe véve fog történni” – tette hozzá.
A Kínával kötött megállapodások elvetése ugyanis kárt okozhatna az olasz exportnak, és láthatatlanná tenné Rómát Hszi Csin-ping kínai elnök számára, míg megújításuk következetlen lépés lenne a választók előtt, és kényelmetlen lenne Washingtont illetően.
Ugyanakkor több kritika is érte a miniszterelnök és Joe Biden amerikai elnök jó kapcsolatát, különösen azután, hogy a hirosimai G7-ek találkozóján készült fotón kézen fogva mutatkoztak.
“Meglepődhetnek azok, akik a külpolitikát eszköznek tekintik pártjuk megerősítésére”, például olyan politikusok, akik “amikor belpolitikai problémáik voltak, a politikailag rokon kormányoktól kerestek enyhülést”. De az Egyesült Államok “a legfőbb szövetségeseink közé tartozik, mindig is az volt, történelmileg és a kormányok változásától függetlenül” – mondta Meloni.
Forràs: Euractiv