Belgiumban erőszakos tüntetések, összecsapások alakultak ki, miután a rendőrségi lelőtt egy 31 éves sofőrt
A hétvégén erőszakos tüntetések és összecsapások törtek ki a tüntetők és a rendőrség között Liège külvárosában, miután pénteken a rendőrség lelőtt egy 31 éves sofőrt.
Az első tüntetésekre péntek este került sor, miután a 31 éves férfit a rendőrség délután lelőtte, miközben quadot vezetett a Liège városához közeli Oupeye-ben.
Az eset tüntetésekhez vezetett, különösen annak fényében, hogy a nyári szünet előtt Franciaországban hasonló rendőrségi lövöldözés végzett egy tinédzserrel, ami tüntetésekhez vezetett egész Franciaországban, amelyek aztán átterjedtek Belgiumra.
Ourpeye-ben pénteken a 31 éves férfit két rendőr állította meg egy közúti ellenőrzés során állítólagos felelőtlen vezetés miatt. A belga hírközlő eszközök arról számoltak be, hogy a sofőr nem volt hajlandó engedelmeskedni, és elgázolta az egyik rendőrt.
A tüntetések átterjedtek a közeli Herstal városára, ahol házakat, üzleteket, autókat, egy iskolát, buszvárókat és más utcabútorokat rongáltak meg. Tüzeket gyújtottak, és a tűzoltóknak kellett beavatkozniuk. Pénteken Molotov-koktélokat is használtak a rendőrök ellen, és a rendőrség másnap este elfogott egy ilyenekkel teli autót. Eddig nem jelentettek sérülteket.
A sofőr halálával kapcsolatban vizsgálat indult, amely hivatalosan hétfőn kezdődik.
“Ebben a szakaszban […] semmi sem teszi lehetővé számunkra, hogy megkérdőjelezzük [azt a tényt, hogy önvédelem eredménye lehetett]” – mondta Anthony Turra, a rendőröket képviselő CSC Police állandó titkára a La Libre-nek.
A két rendőr jelenleg kórházban van. Míg az egyiknek csonttörései vannak az elgázolás miatt, a másik kórházban van, mivel sokkos állapotban van.
Serge Fillot, Oupeye szocialista polgármestere szerint azonban a zavargások alapja “a közösségi médián keresztül terjesztett alaptalan információk voltak (különösen, hogy az áldozatot illegálisan hátba lőtték)”. Hozzátette, hogy “a rendőrellenes bosszú érzése” felülírta az értelmes reakciót.
“Egyesek igazságtalanságnak tekintik [a sofőr halálát], mások párhuzamot vonnak azzal, ami Franciaországban történt Nahel halálával” – mondta a polgármester is.
A két város hatóságai továbbra is éberek a következő éjszakákra, és óvintézkedéseket tettek. Oupeye-ben például tilos a négy főnél nagyobb gyülekezés.
Forrás: Euractiv