Örményország az ENSZ segítségét kéri Hegyi-Karabah ügyében
Örményország szombaton (augusztus 12.) sürgette az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy tartson válságtanácskozást Hegyi-Karabahról, a “romló humanitárius helyzetre” hivatkozva, miután azzal vádolta Azerbajdzsánt, hogy blokkolja a vitatott régióba irányuló ellátást.
A kaukázusi szomszédok az 1980-as évek óta vitában állnak egymással a nemzetközileg Azerbajdzsán részeként elismert enklávé miatt, és eddig két háborút vívtak a területért. A második, 2020-as háborúban az örmény erők vereséget szenvedtek, Azerbajdzsán pedig jelentős területi nyereséget ért el.
“Az örmény kormány az ENSZ Biztonsági Tanácsának, mint a globális biztonság védelmének legfőbb szervének beavatkozását kéri” – írta a testületnek címzett levelében Mher Margaryan, Örményország állandó ENSZ-képviselője.
Jereván hónapok óta azzal vádolja Bakut, hogy leállítja a Lachin folyosón – egy rövid, hegyvidéki úton, amely Örményországot köti össze az örmények lakta településekkel a szakadár Hegyi-Karabah régióban – áthaladó forgalmat.
Levelében Margaryan utalt az élelmiszer-, gyógyszer- és üzemanyaghiányra a többségében örmények lakta azerbajdzsáni régióban, valamint az áram- és gázellátás megszűnésére.
“Ez a helyzet számos betegség miatti növekvő halálozáshoz vezetett” – mondta Margaryan, olyan betegeket említve, akik többek között cukorbetegségben és szív- és érrendszeri betegségekben szenvednek.
“Hegyi-Karabah lakossága ma egy valóságos humanitárius katasztrófa szélén áll” – figyelmeztetett, azzal vádolva Azerbajdzsánt, hogy “szándékosan elviselhetetlen életkörülményeket teremt a lakosság számára”.
Ez – írta – “atrocitásnak” minősül, amelynek célja, hogy elűzzék őket otthonukból.
Örményország és nemzetközi segélyszervezetek időközben arra figyelmeztettek, hogy a humanitárius helyzet Hegyi-Karabahban szörnyű és egyre romlik.
A két szomszédos ország az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország közvetítői erőfeszítései ellenére sem tudott tartós békerendezésre jutni.
Forrás: Euractriv