Kijev a lehető leggyorsabban akarja az F-16-osokat, de az ukrán pilóták leghamarabb csak jövő nyáron repülhetnek velük
A hat ukrán pilótából álló első csoport várhatóan csak jövő nyáron fejezi be a kiképzést az amerikai gyártmányú F-16-osra – közölték magas rangú ukrán kormányzati és katonai tisztviselők, miután a kifinomult vadászrepülőgép nyugati kiképzési programjában sorozatos késések történtek.
Az időzítés tükrözi az Ukrajnát támogatók szándékát, akik az F-16-osokat az ország hosszú távú védelmének kulcsfontosságú eszközeként képzelik el, valamint Kijev elképzelését, amely kétségbeesetten kérte, hogy a repülőgépek minél hamarabb eljussanak a harctérre, mivel a megszálló orosz erők elleni jelenlegi harc szempontjából kulcsfontosságúnak tartja őket.
Biden elnök, miután több mint egy éven át elutasította az F-16-osokra vonatkozó ukrán kéréseket, májusban feladta ellenkezését, és kijelentette, hogy támogatja az ukrán pilóták kiképzését a repülőgépeken, és támogatja a gépek más országok általi átadását. Dánia és Hollandia önként jelentkezett a kiképzés vezetésére, ami a kijevi tisztviselők körében azt a reményt keltette, hogy a gépek már szeptemberben védik az ukrán légteret.
Miután azonban a kiképzés kezdetét többször is elhalasztották, Ukrajnának most valószínűleg még egy évet kell kibírnia a vadászgépek nélkül, amelyek a kijevi tisztviselők reményei szerint jelentős katonai előnyt jelentenek majd a lassan haladó ellentámadás közepette, és segítenek jobban megvédeni a civileket Oroszország rendszeres rakéta- és dróncsapásaival szemben.
A Biden-kormányzat most először jelzi, hogy hajlandó az F-16-osokat amerikai földön kiképezni. Egy amerikai tisztviselő, aki az őszinteség érdekében névtelensége megőrzése mellett nyilatkozott, azt mondta, hogy Washington kész lenne a pilótákat az Egyesült Államokba hozni, ahol a légierő évente mintegy 400 F-16-os pilótát képez ki, ha az európai kapacitás elégtelennek bizonyulna az ukrán igények kielégítésére.
Forrás: The Washington Post