Blinken nagy melléfogása
Néhány hónappal ezelőtt Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere ellátogatott Nigerbe, és a régió “demokrácia-modelljének” nevezte azt. A múlt héten ezek a szavak meglehetősen vakmerőnek tűntek, mivel a jelentések egy készülő katonai puccsról kezdtek felröppenni. Szerda reggel az ország elnöki gárdája, egy olyan csoport, amelynek a demokratikusan megválasztott elnök, Mohamed Bazoum elnök védelmét kellene ellátnia, blokád alá vette az elnöki palotát.
Az állami televízióban katonák jelentek meg, akik bejelentették, hogy eltávolították az elnököt a hatalomból, átvették a kormány irányítását és felfüggesztették az alkotmányt. Pénteken pedig a gárda parancsnoka, Abdourahmane Tchiani tábornok televíziós beszédében Niger vezetőjének nyilvánította magát.
A rendszerint békés fővárosban, Niameyben puccsellenes tüntetések törtek ki, de a junta gyorsan és erőszakosan lépett fel a tiltakozás elfojtására. Országos kijárási tilalmat rendeltek el, és lezárták a határokat.
Ez keserű csapás volt a nyugati országok, különösen Franciaország és az Egyesült Államok számára, amelyek egy évtizeden át megbízható partnerként tekintettek Nigerre, mivel a terrorizmus, erőszak és puccsok által sújtott régióban viszonylagos stabilitást biztosított. Az ENSZ felfüggesztette humanitárius műveleteit Nigerben, és a segélyezés is leállt, Nagy-Britannia pedig bejelentette, hogy leállítja az eddig nyújtott “hosszú távú fejlesztési támogatást”.
Az instabil helyzetet csak tovább bonyolítja Niger geopolitikai jelentősége a nyugat számára, valamint Oroszország fenyegető jelenléte a környező régióban.
Forrás: The Guardian