Az USA korlátozza a magyarok vízummentességét
Az Egyesült Államok élesen korlátozza Magyarország részvételét a vízummentességi programjában a 2011 és 2020 között kiadott új útlevelekkel kapcsolatos biztonsági aggályok miatt.
Az amerikai vízummentességi program keretében a részt vevő országok állampolgárai turisztikai vagy üzleti céllal akár 90 napra vízum nélkül utazhatnak az Egyesült Államokba, ehhez csupán egy úgynevezett elektronikus utazási engedélyezési rendszerre (ESTA, Electronic System for Travel Authorization) van szükségük.
Keddtől azonban a magyar útlevéllel rendelkezők számára az ESTA érvényessége két évről egy évre csökken, és az ESTA csak egyszeri használatra lesz érvényes.
A példátlan lépés, amely a biztonsági aggályok miatt történt, Magyarországot érinti, mint az amerikai programban részt vevő 40 ország közül egyedüliként.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök kormánya 2010-es hatalomra kerülése után jelentős politikai változást hajtott végre, amelynek értelmében a határon túli magyarok állampolgárságot kaptak – többek között Romániában, Szlovákiában és Ukrajnában. A belföldi kritikusok szerint Orbán vitatott lépése a választási esélyeit hivatott növelni.
David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete a bejelentés előtt a POLITICO-nak adott interjúban elmondta: “Több százezer olyan útlevél van, amelyet a magyar kormány az egyszerűsített honosítási program részeként bocsátott ki anélkül, hogy szigorú személyazonosság-ellenőrzési mechanizmusok lennének érvényben”.
Pressman szerint az amerikai kormány évek óta és több kormányzaton keresztül foglalkozik a magyar kormánnyal ezzel a “biztonsági réssel”. De “a magyar kormány úgy döntött, hogy nem zárja le”.
“Ez egy igazán szerencsétlen nap” – mondta Pressman. “Az Egyesült Államok nem erre az eredményre törekedett és nem is törekszik”.
Washington lépése egy olyan időszakban történik, amikor Magyarország nyugati partnerekkel való kapcsolata mélyponton van.
Forrá: Politico