A nagy durral beharangozott AUKUS-ból alig lett valami
Az Ausztrália, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti AUKUS partnerség nem csak a nukleáris meghajtású tengeralattjárókról szólt volna. Az eredeti tervek szerint számos új, fejlett technológiával kapcsolatos információcsere-megállapodást is magába foglalna. Tervek szerint ezek közé tartoznának a kiberképességek, az elektronikus hadviselés, a kvantumtechnológia, a hiperszonika, a mesterséges intelligencia és az autonóm katonai képességek.
Bár a partnerek elkötelezték magukat e technológiák és információk megosztása mellett, akadt egy probléma. Az USA szigorú kereskedelmi ellenőrzési korlátozásokkal rendelkezik, amelyek megakadályozzák, hogy bizonyos technológiákat exportálhassanak Ausztráliába, vagy hogy az ausztrál vállalatok máshol értékesítsék alkatrészeiket, miután azokat más termékekbe beépítették.
Az AUKUS-megállapodás hatálya alá tartozó katonai cikkekre vonatkozó korlátozásokat az Egyesült Államok nemzetközi fegyverkereskedelmi szabályzata (ITAR) tartalmazza.
Az ellenőrzések a katonai és kettős felhasználású technológiákra, valamint az ezek előállításához szükséges információkra és készségekre vonatkoznak – és ezek fontosak, olyannyira, hogy nem megkerülhetők. Ugyanis az Egyesült Államoknak nemzetközi kötelezettségei vannak a fegyverek és a katonai technológiák elterjedésének megakadályozására világszerte. Belföldön is aggályai vannak azzal kapcsolatban, hogy mely országok férhetnek hozzá az amerikai katonai technológiákhoz és információkhoz.
Azoknak az ausztrál vállalatoknak, amelyek a Nemzetközi Fegyverkereskedelmi Szabályzat listáján szereplő amerikai technológiákat kívánnak importálni, bizonyos feltételeknek kell megfelelniük az engedély megszerzéséhez. Ezek közé tartozhat a személyzet átvilágítása, az információkhoz vagy technológiákhoz való hozzáférés korlátozása, valamint a szigorú ellenőrzési és jelentéstételi követelmények teljesítése.
Ha az engedély megadása után nem teljesítik ezeket a kötelezettségeket, akkor az USA büntetőjogi felelősségre vonhatja őket.
Forrás: Asia Times