Margrethe Vestager : “Megesik, hogy a szar győz!”
Az Európai Unió trösztellenes biztosa a saját meglátása szerint megpróbált helyesen cselekedni, amikor egy neves amerikai professzort választott az EU vezető versenyjogi közgazdászának.
“Csak a megfelelő személyt akartam megtalálni és a megfelelő módon helyzetbe hozni, aztán megtörtént a szar” – mondta Margrethe Vestager a POLITICO riporterének pénteken a brüsszeli Flagey tér közelében lévő Unamido japán ramen étteremben.
A dán biztos, aki legalább egy kiabáló Big Tech-vezetővel és az amerikai elnöki méreggel nézett szembe, a múlt héten potenciálisan káros kudarcot szenvedett azzal, hogy Fiona Scott Mortont – akit a “világ egyik legjobb közgazdászaként” jellemeztek a maga területén – szemelte ki a befolyásos uniós versenyjogi főtanácsadói posztra.
A “szar” nagyjából egy irányból jött – amikor Emmanuel Macron francia elnök más francia politikusokkal együtt bírálta az Európai Bizottságot, amiért egy amerikait szemelt ki a magas rangú uniós posztra. Macron azt mondta, hogy sem az USA, sem Kína nem engedne meg valami hasonlót, és hogy “rendkívül aggasztó” lenne, ha egyetlen képzett uniós közgazdász sem tudná ellátni a feladatot.
Scott Morton ezután visszalépett a lehetséges vezető közgazdász posztjáról, arra hivatkozva, hogy “politikai vita alakult ki a nem európai személy kiválasztása miatt”. A Bizottságnak most vissza kell térnie a tervezőasztalhoz a közgazdász állás betöltésére, amelyet szeptemberre szeretett volna betölteni – éppen akkor, amikor a tervek szerint döntést kell hoznia arról, hogy mely nagy amerikai technológiai vállalatokra ráhúzzák a szabályozási kényszerzubbonyt.
A márciusban eredetileg meghirdetett állásra – a szokásos kritérium, az uniós állampolgárság nélkül – mindössze 11 pályázó jelentkezett, akik közül Scott Morton volt a legképzettebb – közölte a Bizottság.
“Nyilvánvalóan politikai hibát követtünk el” – mondta a Bizottság egyik tisztviselője, akinek névtelenséget biztosítottak, hogy szabadon beszélhessen. “Előre látnunk kellett volna, hogy a franciák, akiknek egyfajta gyűlölet-szerelem viszonyuk van az Egyesült Államokkal, így fognak reagálni”.
Ez ritka melléfogás Vestagertől, aki a múltban ügyesen kezelte a franciák haragját.
Forrás: Politico