Háborús bűnök Szudánban
Múlt héten az ENSZ a szudáni Nyugat-Dárfúrban egy tömegsírt fedezett fel, amelyben 87 embert temettek el, ami arra késztette az ENSZ emberi jogi főbiztosát, hogy “alapos és független vizsgálatot” követeljen a térségben folyó tevékenységgel kapcsolatban.
Ez a legutóbbi nyugtalanító hír az országból, ahol április óta konfliktus van, amikor is harcok törtek ki a rivális csoportok között. Az azóta eltelt három hónap alatt 3,1 millió ember kényszerült lakóhelyét elhagyni, a feltételezések szerint ezrek haltak meg és még többen megsebesültek, egész városrészek pusztultak el.
Az ENSZ-ügynökségek 21 hiteles jelentést kaptak a konfliktussal kapcsolatos szexuális erőszakról, amely legalább 57 nőt és lányt ért – az egyik incidens során állítólag 20 nőt erőszakoltak meg egyazon támadás során. Bíróságon kívüli gyilkosságokról, etnikai erőszakról és széles körű éhezésről érkeztek jelentések, és az ENSZ egy korábbi humanitárius koordinátora úgy jellemezte a Szudánban zajló eseményeket, mint amelyek “a népirtás minden jellegzetességét hordozzák”.
A béketárgyalásokat a múlt hónapban felfüggesztették, mivel mindkét fél továbbra is megsértette a tűzszünetet. A hétvégén a szudáni hadsereg képviselői állítólag visszatértek Szaúd-Arábiába a béketárgyalásokra, jelezve, hogy nyitottak a konfliktus lezárásának diplomáciai útjaira, bár a várakozások csekélyek.
A humanitárius szervezetek, a nem kormányzati szervezetek és a külföldi kormányok megdöbbenéssel figyelik, hogy a konfliktus nem sok jelét mutatja a befejezésnek, mivel mind a hadsereg, mind a gyors támogató erők (RSF) vérszomjas harcot vívnak a végsőkig. Mivel azonban az erőszak azzal fenyeget, hogy teljes polgárháborúba torkollik, és válságba sodorja a régiót, a szomszédos országok azt kérdezik, hogyan lehetne helyreállítani a rendet.
Az Egyesült Királyság bejelentette, hogy az Egyesült Államok nyomdokaiba lép, és szankciókat fog alkalmazni a hadsereggel és az RSF-fel kapcsolatban álló vállalatok ellen, az ENSZ pedig szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet. Mivel azonban Szudán városai továbbra is égnek, nehéz elképzelni, hogy érdemi lépések történnjenek valamiféle fegyverszünet felé.
Forràs: The Guardian